Pondělí

15. července 2024

Nyní

26°

Zítra

25°

Svátek má

Dřevo na jeden dům v České republice doroste za pouhé dvě minuty

16. 1. 2024

page.Name
Udržitelnost ve stavebnictví je velkým tématem a Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) má jasno. Dřevostavby jsou cestou udržitelnému bydlení! Dřevo je totiž obnovitelná surovina, která dorůstá v českých lesích. Je však dřeva u nás dostatek a kolik je ho potřeba na výstavbu domu?

A jak je to se spotřebou dřeva na dům? Ta se může zobrazit podle toho, jakou dřevostavbu stavíme. Pokud se rozhodneme pro srub, roubenku a nebo stavbu z masivních dřevěných panelů (CLT), využijeme dřeva na stavbu samozřejmě nejvíce, přibližně okolo 40 až 45 metrů krychlových. V České republice se ale nejčastěji staví dřevostavby rámových konstrukcí, nazývané také sloupkové konstrukce, a zde se v závislosti na stavbách používá 20 až 30 metrů krychlových dřeva.

Jde ale pouze o dřevo použité na nosnou konstrukci stěn, stropů a krovů. Stěny je možné izolovat celulózovou nebo dřevovláknitou izolaci, používat další aglomerované materiály na bázi dřeva, jako jsou například OSB desky či dřevo využít i na vnější či vnitřní obklady stěn. Tyto spotřeby dřeva ve stavbě samozřejmě materiály ještě zvýší.V českých lesích v roce 2019 přirostlo 18 200 000 metrů krychlových dřeva. Pokud se b ude počítat průměrn á spotřeb a dřeva 30 metrů krychlových na nosnou konstrukci domu, ukáže se , že dřevo na jeden dům vyroste v českých lesích za přibližně dvě minuty. „ Podpořte proto výstavbu ze dřeva, obnovitelné lokální suroviny, a vybírejte certifikované dřevostavby od členů ADMD ,“ vyzvala Lenka Trandová, ředitelka ADMD.

(hyš-lt)
redakce@prirodatv.cz
Foto: archiv ADMD