Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Kdo loví nejvzácnějšího mravence Evropy? Dva druhy kutíků

14. 1. 2024

page.Name
Kolonie mravence lužního, nejvzácnějšího v Evropě, lákají dva druhy kutilek lovících pro své hladové larvy pouze tento druh mravence. Jde o zástupce rodu Tracheliodes, kutíka křivonártého a kutíka mravenčího. Areál jejich rozšíření se logicky kryje s areálem mravence lužního, jde tedy o vzácné zástupce blanokřídlých.

Kutilky poletují nad mravenčími dálnicemi na kmenech stromů a vybírají vhodnou oběť, kterou pak bleskurychlým výpadem uchopí a odnesou si do svého hnízda, jež zakládají v zemi nebo v opuštěných chodbách brouků ve dřevě. Aby si kutilky na stromě s mravenčí kolonií „nelezly do zelí“, rozdělily si sféry působnosti. Jeden druh loví dole, při patě stromu, druhý pak výše na kmeni.

Pokud návštěvníci zavítají například do připravované Chráněné krajinné oblasti Soutok nebo do Národní přírodní památky Rendez-vous a všimnou si velkých dubů s koloniemi mravenců lužních, při troše štěstí zahlédnou také oba druhy vzácných kutilek na lovu. Kresba kutíka křivonártého je součástí kolekce exponátů expozice Domu přírody v Dolních Věstonicích, kterou připravuje Regionální muzeum v Mikulově a jejím autorem je malíř Petr Nesvadba.

Pavel Dedek
redakce@prirodatv.cz