Pondělí

15. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

Leoš Čihák výsadbou stromů obnovil zapomenutou polní stezku u Ctiněvse

25. 1. 2024

page.Name
Cílem iniciativy Sázíme budoucnost, kterou založila a koordinuje Nadace Partnerství, je vysadit do konce roku 2025 v České republice 10 milionů stromů mimo les. Chce tím posílit odolnost české krajiny i měst vůči dopadům klimatických změn. Připojil se do ní také Leoš Čihák, jenž se dlouhodobě zajímá o ochranu přírody i zlepšení stavu podřipské krajiny a výsadbou stromů obnovil zapomenutou polní stezku u obce Ctiněves.

V průmyslovém zemědělství poblíž svého rodinného domu vidělo ohrožení zdraví jeho rodiny. Proto na přiléhajícím poli, které kvůli ochraně jejich zdraví zakoupil, rozhodl vysadit stromy an ečekaně tím obnovil zapomenutou stezku. Co začalo jako osobní projekt, brzy se stalo inspirací pro další, kteří s výsadbou pomohli. S plánem pomohl odborný projektant, koncept výsadby přitom koresponduje se záměry Územní studie krajiny pro r oudnický region . Sázely se převážně třešně, doplněné o ořešáky, lípy, morušovníky a duby.

Nová zeleň se těší velkému obdivu a tvoří přirozený větrolam zabraňující dalšímu vysychání krajiny narušené průmyslovým zemědělstvím. „Mně osobně přináší rostoucí výsadba při provádění následné péče v zjevně zlepšeném prostředí pod malebnou horou Říp velice pozitivní pocity naplněné hrdostí nad dobře provedenými prací, která bude sloužit dalších několik desetiletí,“ řekl Čihák.

O příběhu se iniciativa Sázíme budoucnost se dozvěděla i díky tomu, že Leoš Čihák výsadbu zaregistroval na jejich mapu. Pokud s ázíte také, sdílejte to s námi na: www.sazimebudoucnost.cz/registrace-vysadby , vyzvali zástupci této iniciativy. 

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Sázíme budoucnost