Ministři se shodli na revizi Strategického plánu společné zemědělské politiky
15. 1. 2024

„Vzhledem k tomu, že máme za sebou první rok nové společné zemědělské politiky, informoval jsem svého slovenského kolegu, že u nás rezonuje zejména problematika navýšení kontroly a administrativní zátěže. A to nejen žadatelů, ale také kontrolních orgánů, kdy se nacházíme na samotné hranici kapacity. Stejný problém řeší podle ministra Richarda Takáče i jeho země. Hlavní problém vidí ve zvýšení administrativy zemědělství a dále větší srozumitelnost pro zemědělskou veřejnost, stejně jako v oblasti řešení vysokých cen potravin,“ řekl ministr Výborný.
Velkou část jednání věnovali ministři zemědělství adaptaci lesů na klimatickou změnu. Marek Výborný uvedl, že ministerstvo pomáhá vlastníkům lesů tradičními finančními příspěvky na hospodaření v lesích, novým programem s názvem Adaptace lesních ekosystémů na klimatickou změnu a některými opatřeními ve Strategickém plánu společné zemědělské politiky (SP SZP).
„V prvních dvou případech je problematické zajistit potřebné zdroje státního rozpočtu, protože konsolidace veřejných peněz nejvíce postihla národní dotace. Snažíme se proto využívat nových zdrojů, jako například Národní plán obnovy nebo výnosy z prodeje emisních povolenek. Do roku 2026 chceme navrhnout a uvést do praxe komplexní systém plateb za lesní ekosystémové služby. K tomu směřuje připravovaná novela lesního zákona a zaměřují se na to některé výzkumné projekty,“ řekl ministr Výborný.
Pokud jde o odlesňování, aktuální právní předpisy podle něj bohužel přinášejí různé restrikce a novou finanční a administrativní zátěž pro všechny zúčastněné strany. V kontextu nařízení EU proti odlesňování, účinného od konce tohoto roku, proto ministerstvo zemědělství upravuje národní legislativu a počítá letos s širší technickou pomocí a poradenstvím hospodářským subjektům. Ministři jednali také o problémech souvisejících s narůstajícím počtem vlků a dalších predátorů, které způsobují škody na hospodářských zvířatech, rybách a lovné zvěři, napadají i psy a roste riziko z hlediska bezpečnosti veřejnosti.
„Můžeme tak očekávat nárůst konfliktních situací a nákladů jak na opatření, tak na náhradu. Považuji za vhodné zvážit úpravu stupně ochrany některých druhů. Dlouhodobě tyto změny podporuji a vnímám posun na úrovni Evropské komise, nicméně to bude ještě dlouhý a náročný proces,“ uvedl ministr zemědělství Výborný. Vzhledem k tomu, že Slovensko nedávno zavedlo omezení použití a prodeje zábavní pyrotechniky a Výborný chce něco podobného prosadit v České republice, věnovali se ministři také tomuto tématu.
„ Použití zábavní pyrotechniky některých kategorií by mohlo být zakázáno, nebo povoleno jen v přesně uvedeném čase. Omezit by se mohl i její prodej, a to hlavně pyrotechnika, jejímž hlavním efektem je hluk. Zejména psům, ale i řadě hospodářských zvířat, to velké problémy. Chci diskutovat také o tom, že by se pyrotechnika prodávala například jen ve specializovaných prodejnách, nikoliv ve stáncích nebo supermarketech. Stejně tak je nutné určit, kdo a kdy by ji mohl odpalovat,“ řekl ministr Výborný.
(hyš-vb)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto