Pondělí

15. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

Nákladově efektivní dřevostavby, typické pro ně jsou nízké provozní náklady

10. 1. 2024

page.Name
Dřevěné rámové konstrukce lze směle označit za budoucnost malých i velkých stavebních projektů u nás. Důvod je prostý. Jednou z největších výhod dřevostaveb je jejich vysoká energetická účinnost. Stavba ze dřeva nejenže minimalizuje dopad na životní prostředí v současnosti, ale bude také nákladově efektivní z dlouhodobého hlediska.

Výhody izolace v konstrukci i vně
Dřevěné konstrukce obsahují vysoce účinné izolační materiály, díky nimž lze i při relativně štíhlých stěnách dosáhnout současných požadovaných energetických standardů včetně pasivních domů. V rámových konstrukcích se jako izolant používají nejčastěji minerální vlna, skelná vata nebo případně ekologické materiály typu celulóza či dřevité vlny. V zahraničí také víme izolace z konopí a ovčí vlny.

Všechny materiály dokážou regulovat vlhkost v konstrukci, což je pro dřevostavby důležité. Izolace vnější, nejčastěji na bázi dřevovlákna, minerální vlny nebo polystyrenu jsou také součástí fasádních zateplovacích systémů. Takto zateplené a zaklopené panely pro dřevostavby jsou následně montovány na staveništi a dům od prvních okamžiků výstavby plní svou tepelně-izolační funkci.

„Přednosti staveb ze dřeva je nižší akumulační schopnost dřevěných konstrukcí ve srovnání s masivními betonovými nebo zděnými konstrukcemi, která v zimě umožní zajistit pocit tepla brzy po zapnutí av létě při několikadenních letních poskytuje přirozeně brání přehřátí interiéru. Náklady za vytápění snižují i ​​příjemnější pocitová teplota v dřevostavbě, která dovoluje vytápět dům na méně stupňů,“
řekla Lenka Trandová, ředitelka Asociace dodavatelů montovaných domů ( ADMD ) .Samozřejmostí je flexibilita ve způsobech vytápění
Záleží na požadavcích investora a návrhu projektanta, jaké topné či chladící prvky budou u nové dřevostavby preferovat. Vždy je však vhodné zvážit finanční a provozní náklady, které bude dům provázet. Členské firmy ADMD dodávají své domy s velkoplošnými podlahovými topnými systémy, s elektrickými topnými rohožemi nebo teplovodním podlahovým vytápěním, s topnými / chladícími systémy, oblíbené jsou krbové vložky včetně akumulačních.

Zdrojem tepla u teplovodních systémů jsou v současnosti nejčastěji elektrokotle, plynové kondenzační kotle a tepelná čerpadla. Komfortní sálavé teplo mohou zónově nebo ve vybraných místnostech zajistit elektrické sálavé topné panely, šíření tepla prouděním (konvekcí) zajistí moderní a vysoce účinné designové radiátory. Teplo ze stropu není u dřevostaveb také problém.Obnovitelné zdroje energie si s dřevostavbami rozumí
Fotovoltaické panely a domácí bateriová úložiště se i díky dotačním programům stávají standardem současných novostaveb jako jejich instalací se počítá také každý dodavatel dřevostaveb, který je členem ADMD. Z tepelných čerpadel jsou nejčastěji nainstalované systémy vzduch–voda, ale pokud to stavebníkovi dovolí jeho pozemek a rozpočet, nainstalujte se také účinnější systémy s vyšší životností typu země–voda. V nových dřevostavbách se výborně uplatní také větrací jednotky s rekuperací.

Podle Tomáše Tesaře, jednatele společnosti DOMY DNES z Třebíče, se v posledních letech zákazníci soustředili hlavně na dotace v rámci programu Nová zelená úsporám. „Zájem se soustředil na dotace na fotovoltaiku a tepelná čerpadla. V oblasti energetických úspor našich domů jsou majitelé dobře vědomi, že standardně dělám nízkoenergetické až pasivní domy a lidé s tím automaticky počítají. Dřevostavby byly v tomto směru vždy napřed před běžnou stavařinou a tlak na větší zateplování nebo lepší okna jsme necítili,“ uvedl.

S oučasné standardy, jak dále sdělil, jsou vysoká a jejich okna s trojskly už například plní požadavky pasivních domů. Pokud se bavíme o budoucnosti, má smysl udělat v domě připravu na nabíječku pro elektromobily. Energetické úspory mohou přinést i chytrou domácnost. „Osobně jsem se tomuto trendu léta bránil, ale v momentě, kdy se podíváte na dům komplexně a začínáte uvažovat o, osvětlení, stínění, větrání a dalších technologiích a jejich vzájemné kooperaci, díky inteligentnímu řízení a inteligentní elektroinstalaci snižující energetické nároky domu, “ dodal.

Vlastimil Makovec, jednatel společnosti ATRIUM v Horažďovicích, vidí vývoj v posledních letech v tom, že velké procento zákazníků, kteří se rozhodnou pro stavbu dřevostavby, jsou dobře informováni nejen o výhodách a vlastnostech samotných dřevostaveb, ale mají jasné technologie, které by chtěli v nainstalovat. V posledních letech je samozřejmostí instalace tepelných čerpadel, rekuperací a také doplňkových fotovoltaických systémů.

„Mění se možný pohled na dřevostavbu a její tepelně technické vlastnosti, které byly dříve vyhledávány hlavně v souvislosti s izolací v zimním období. Celosvětová klimatická změna způsobilosti, že dřevostavba je pozitivně vnímána iv letním období, kdy dokáže kvalitní návrh dřevostavby pozitivně regulovat vnitřní klima iv parných letních dnech, bez instalace dodatečných chladících systémů,“ vysvětlil jednatel Makovec.

A budoucnost? „Je pravdou, že „evoluce dřevostaveb“ běží poměrně rychlým tempem také díky nárokům na obecné vlastnosti konstrukčních systémů, které jsou vyžadovány po energetické stránce. Musím ovšem podotknout, že čím dál více uvidíme zájem klientů o vnitřní prostředí uvnitř domu. S tím souvisí požadavky na instalaci kvalitních systémů pro výměnu vzduchu, vytápění, možnosti chlazení a podobně,“ prozradil jednatel společnosti ATRIUM.Dalším tématem pro blízkou budoucnost jsou požadavky na akustické vlastnosti konstrukcí. Lidé se jednoduše řečeno chtějí v domech cítit dobře, a to nejen po tepelně technické stránce, ale také po stránce vnitřního klimatu. „A to je moc dobře, protože kvalitní dřevostavby jim v tomto směru mají co nainstalovat,“ je přesvědčen Vlastimil Makovec.

Lenka Trandová
redakce@prirodatv.cz
Foto: ADMD