Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Nejoblíbenější Alej roku 2023? Hlasování končí už ve čtvrtek 25. ledna

18. 1. 2024

page.Name
O titul Alej roku, kterou již třináctým rokem pořádá spolek Arnika, v letošním roce soutěží 83 alejí a stromořadí ze všech krajů České republiky, kromě Karlovarského. Hlasování probíhá na webu alejroku.cz, kde si může každý vybrat jednu alej a dát jí svůj hlas. Zbývá mu na to však už jen pár dní. Hlasovací formulář se uzavře ve čtvrtek 25. ledna o půlnoci. Na snímcích je prvních pět aleji se zatím největším počtem hlasů.

Počty hlasů jsou ještě do dnešního půlnoci, tedy čtvrtka 18. ledna, odkryté a lidé mají poslední šanci zjistit, jak na tom jejich oblíbená alej je. Konkurence je velká ao výsledku může rozhodnout každý hlas. Favoritkami jsou aleje z Pardubického a Olomouckého kraje. O třetí pořadí usilují hned čtyři aleje, mezi nimiž je jen velmi malý bodový rozdíl.

Co motivuje lidi nominovat do ankety svou oblíbenou alej? „ Vítězství patří jen a jen aleji. To ona je stále krásná a přitažlivá, požehnanému věku 250 let. Byla radost ji fotografovat a natáčet, a poté snímky zveřejňovat na facebooku Město Bruntál - město mezi horami a vodou . Každou neděli se mohli těšit na další zajímavý příspěvek nebo chystají akci, kde byl i odkaz na hlasování. A poděkování za hlasování…,“ líčí, jak pomáhala zvítězit Aleji na Uhlířském vrchu v anketě Alej roku 2022, autorka nominace Pavlína Konečná.

Průběžné pořadí alejí/stromořadí v anketě Alej roku 2023

Pořadí v ČR*

Název aleje/stromořadí

Počet hlasů*

1.

Alej ke klášteru Hora Matky Boží Hedeč

844

2.

Třešňová alej u Nového Malína

559

3.

Alej k minerálním pramenům (Dlouhá alej)

360

4.

Alej Velká Lipka

343

5.

Dvořákova stezka

337

6.

Alej metasekvojí čínských v Havířově

336

7.

Lánského alej v Jaroměři

308

8.

Lipové stromořadí Jeronýmova v Lounech

266

9.

Alej do lesoparku Na Sluneční u Muzea Cimrmanovy doby

246

10.

Dubová alej u zámku Čechy pod Košířem

237

*Údaje k 18. 1. 2024

Napínavý nebude jen boj o souhrnného vítěze, ale také o nejoblíbenější ale v jednotlivých krajích, i když to na první pohled může vypadat, že je rozhodnuto. Zbývá ještě ale celých sedm dní, které mohoum zamíchat. Stojí za to hlasovat až do konce. Hlavní vítězná alej za celou Českou republiku i 14 krajských vítězek budou určitě velkým překvapením.

Autor, který nominoval absolutního vítěze, získá hlavní cenu, kterou je let balónem od HaBalon . Všech 14 krajských vítězů se může těšit na dárkové balíčky s kosmetikou od Smolenky , knihy pro děti od českého nakladatelství Meander , čaje od Sonnentor , vstupenky do Muzea Karla Zemana a mnoho dalších cen.

Cílem ankety Alej roku je zvýšit zájem lidí o aleje, které patří ke zdravé a fungující krajině. Anketa vyzdvihuje význam vzrostlých stromů, které jsou součástí našeho prostředí a přinášejí užitek lidem a jsou domovem volně žijícím živočichům. V zimě stromořadí snižuje riziko tvoření sněhových jazyků a zavátí vozovky sněhem. Během soumraku za deště či mlhy řidičům řidičům orientaci, ukazuje směr.

Aleje také působí jako přírodní větrolam a zmírňuje boční vítr. Linie stromů navíc utvářejí harmonický charakter a typický ráz české, moravské a slezské krajiny. Pokochejte se vznosnými stromřadími a objevy jedinečná místa na alejroku.cz . Svým hlasem lidé preferují o nejoblíbenější Aleji roku 2023 a můžete šířit povědomí o alejích , kterým hrozí zánik, o kterou obec například pečuje, nebo jež vysázeli společnými silami. Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: spolek Arnika