Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Nejvíc mě dostalo, když se na stavbě našeho domu podíleli i majitelé firmy

6. 1. 2024

page.Name
Když manželé Novákovi plánovali stavbu rodinného domu, měli od začátku jasno: Bude to dřevostavba. Pro realizaci si vybrali brněnskou firmu Dřevo-House. Se stavbou začali v říjnu 2022, dokončena byla v březnu následujícího roku. Jde o individuální dřevostavbu s panelovou montáží. O průběhu stavby i samotném domu jsme si povídali s Petrem Novákem.

Jak jste byli spokojeni se stavební firmou Dřevo-House?
Byli jsme maximálně spokojeni, hodnotím to na jedničku. Nejlepší na tom byla domluva a koordinace. Dodržel se v podstatě i rozpočet. Firma nám vyšla vstříc ve všech našich požadavcích. Navíc svou práci odvedli kvalitně. Ale úplně nejvíc mě zapůsobilo, že na naší stavbě pracovali oba dva majitelé firmy. Krovy nám dělal pan Jordán a pan Pivoňka.

Vaše stavba byla dost specifická, že?
Ano, třetina našeho domu stojí ve svahu, takže nebylo snadné se s tím popasovat. Máme obrovské základy. Celkově je naše stavba dost atypická, navíc s otevřenými krovy. Chtěli jsme také co nejmenší vzdálenost mezi okny. I v tom nám firma vyšla vstříc, i když to nebylo jednoduché, protože statik nařídil ocelovou konstrukci. Další požadavek jsme měli v prvním patře, kde nejsou stropy. Takže si tam sádrokartonáři dost lámali zuby, ale zvládli to velmi dobře.

Jak se firmě podařilo dodržet časové termíny?
Myslím, že velmi obstojně. Pan Pivoňka, který měl stavbu na starost, je harmonogram úplně posedlý, tedy v tom dobrém smyslu slova. Jen v jedné fázi stavby jsme měli prodlení. Nebyla to ale chyba firmy. Šlo o to, že nebyl na trhu dostupný polystyren, takže jsme museli čekat.

Podíleli jste se také na stavbu domu?
Stavba je na klíč, ale asi 20 procent jsme udělali sami. Chtěli jsme totiž jiné podlahy, dveře a schodiště, než nabízela firma Dřevo-House.

Znáte dokument Certifikát národní kvality? Myslíte, že je užitečný?
Ano, znali jsme jej ještě před prvními stavbami. Vyhodnocuje firmy na základě auditu, kvality. Je to celkem úzký výběr, ne každá firma tento certifikát má. Dost nám to pomohlo v orientaci na trhu.Zvažovali jste i stavbu zděného domu?
To jsme s manželkou hned zavrhli. Oba dva milujeme dřevo, takže koncept dřevostavby s přiznaným dřevem byl jasno volbou. Navíc tento typ stavby má oproti zděné lepší termoizolační vlastnosti. Ne, rychlost výstavby byl skvělý bonus navíc. Pozitivní vztah k dřevostavbám má taky většina našich blízkých. Nebyl nikdo, kdo by nám naše rozhodnutí rozmlouval. Několik dřevostaveb se staví také v našem sousedství.

Jaká je dispozice v našem domě? Proveďte nás.
Dům stojí v okrese Blansko, asi 10 kilometrů od Moravského krasu. Obytná plocha je 152 metrů čtverečních , sklep má 38 m etrů čtverečních . V přízemí je technická místnost a krátká chodba, která vede do ložnice a do otevřeného obývacího pokoje s kuchyní a jídelnou. V prvním patře jsou dva pokoje. V domě máme tři koupelny: jedna v přízemí, jedna dětská a jedna soukromá patřící k ložnici. V domě bydlíme čtyři, naše dvě děti, moje žena a já.

Jaký jste zvolili způsob vytápění?
Máme teplovodní podlahové topení v kombinaci s tepelným čerpadlem. Topíme tedy jen elektřinou a roční náklady za elektřinu jsou kolem 35 tisíc korun.

Jak jste spokojeni s akustickými vlastnostmi domu?
Na kročejové izolaci si firma nechala záležet, to se povedlo. Z venku neslyšíme téměř nic, a to se v našem okolí teď hodně staví a je kolem stavby hluk. Dětský pokoj je navíc odhlučněn, takže děcka musí hodně řvát, abych je slyšel. Nečekal jsem, že to bude až tak dobré.

Je něco, co byste na svém domě změnili?
Náš dům jsme si nechali navrhnout osvědčeným architektem, který navrhoval i loftový dům mých rodičů. Projekt se připravoval rok, takže jsme stihli vše pečlivě prodiskutovat. Snad možná bych zvětšil technickou místnost a nechal naistalovat žaluzie na jedno okno. Ale to jsou drobnosti. Za sebe i za manželku říkám, že bychom neměnili.

Lenka Trandová
Asociace dodavatelů montovaných domů
redakce@prirodatv.cz
Foto: ADMD