Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Oblíbená alej v anketě Alej roku 2023? Arnika dočasně odhalila počty hlasů!

5. 1. 2024

page.Name
Hlasování o nejoblíbenější Alej roku 2023, do kterého se již zapojila široká veřejnost, odstartovalo na začátku listopadu. Probíhá na webu alejroku.cz, dosud však nebylo vidět, kolik hlasů jednotlivé aleje nasbíraly a jak si v soutěži vedou. To se dočasně změní a lidé se mohou podívat, jak si jejich oblíbená alej vede a případně pro ni sehnat další hlasy.

Stav hlasování je viditelný od čtvrtka 4. ledna až do čtvrtka 18. ledna. Hlasování skončí 25. ledna, takže týden před ukončením nebudou počty hlasů opět vidět. Vítězná alej za celou Českou republiku i čtrnáct krajských vítězek tak budou určitě znovu velkým překvapením. Hlasovat v anketě může každý, ale pouze jednou. Pokud má být platný hlas, je nutné vyplnit hlasovací formulář na webu alejroku.cz/2023 a odeslat ho, ale také potvrdit hlas na emailové adrese, kterou hlasující uvedl, kliknutím na odkaz. Teprve pak se hlas započítá.

Umístění aleje/stromořadí z Královehradeckého kraje v anketě Alej roku 2023 . Zveřejňujeme fotografie prvních tři alejí se zatím největším počtem hlasů.

Název aleje/stromořadí

Počet hlasů

celkové pořadí

Třešňová alej Vrchoviny

86

19.

Lánského alej v Jaroměři

58

28.

Javorová alej Broumov - Šonov

30

36.

Alej na Broumovské cestě

17

42.

Alej Kateřiny Zaháňské

9

48.-50.

Lipová alej v Miletíně na naučné stezce Karla Jaromíra Erbena

7

53.-54.

Kaštanová alej ke Kapli Narození Panny Marie

3

62.-68.

Alej u zámku Nové město nad Metují

2

69.-73.

Javorová alej u Kamenného portálu ve Zlíči

1

74.-81.

Alej Vysokov

0

82.-84.

Stromořadí na Kramolnu

0

82.-84.

Stav hlasů k 3. 1. 2024

Nominované vítězné Aleje roku 2023 se mohou těšit na let s balónem od HaBalon. Nominanti v šech čtrnácti krajských vítězů obdrží dárkové balíčky s pivním setem od pivovaru Zichovec, knihy od nakladatelství Kazda, vstupenky do Muzea Karla Zemana v Praze nebo vstupenky do botanických zahrad po celé České republice. Autoři tří nejlepších fotografií získají digitální fotoaparát nebo tiskárnu značky Canon.

Cílem ankety Alej roku je přitáhnout zájem veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Anketa poskytne lidi na význam vzrostlých stromů, které jsou součástí našeho prostředí a přinášejí užitek lidem i volně žijícím živočichům. V zimě stromořadí snižuje riziko tvoření sněhových jazyků a zavátí vozovky sněhem. Během soumraku za deště či mlhy řidičům řidičům orientaci, ukazuje směr.

Aleje také působí jako přírodní větrolam a zmírňuje boční vítr. Linie stromů navíc utvářejí harmonický charakter a typický ráz české, moravské a slezské krajiny. Pokochejte se vznosnými stromřadími a objevy jedinečná místa na alejroku.cz . Svým hlasem preferujete o nejoblíbenější Aleji roku 2023 a můžete šířit povědomí o alejích , kterým hrozí zánik, o které obec například pečuje, nebo, jež vysázeli společnými silami. Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: archiv Arnika