Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

17°

Svátek má

Připravte si krmítka, brzy začne zimní sčítání zvané Ptačí hodinka

4. 1. 2024

page.Name
Akce Ptačí hodinky, což je zimní sčítání ptáků nejen na krmítku, se může od zítřka do neděle ji pošesté zúčastnit veřejnost. Dlouhodobý projekt občanské vědy organizuje Česká společnost ornitologická (ČSO). Cílem je zmapovat, které druhy ptáků zimují v České republice v blízkosti lidí a jak se to v průběhu času mění.

O titulu nejčastěji pozorovaného ptáka se pravděpodobně opět utkají sýkory, vrabci a kosi. S čím dál teplejšími zimami však v České republice zimují i ​​druhy, které dříve odlétaly na zimoviště do Středomoří. Podrobné info o Ptačí hodince je možné najít na: ptacihodinka.cz. Počasí se během letošní zimy střídá jak na kolotoči, jeden den nás obklopuje sníh, druhý den jsou teploty nad nulou a sníh taje. Jak na toto střídavé počasí zareagují ptáci? Kolik jich letos během Ptačí hodinky přiletí na krmítka? I na tyto a další otázky se s pomocí veřejnosti snaží odpovědět ornitologové z ČSO.

Sčítání se může zúčastnit každý bez předchozích zkušeností a nutnosti se předem  zaregistrovat. Kdykoliv od pátku do neděle si stačí vyhradit hodinu času, během které budou lidé pozorovat ptactvo z jednoho místa a výsledky vloží do formuláře na: ptacihodinka.cz. „Kdo si není jistý, že dokáže poznat nejběžnější ptáky, pomohou mu materiály s vyobrazením druhů. Pokud se stane, že druh neurčíme, také to nevadí a toto pozorování vložíme jako „neznámý druh“. Je zcela v pořádku přiznat, že nějaký druh nepoznám, než riskovat, že ho určím špatně,“ řekla koordinátorka Ptačí hodinky Eliška Konopáčová z ČSO.

Většina účastníků Ptačí hodinky sčítá ptáky na svých krmítkách, sčítat je však možné i na zahradě, balkoně, případně na vhodně zvoleném místě. Pestrost pozorovaných druhů současně obsahuje mnoho faktorů, od charakteru zástavby, zeleně či vodní plochy v okolí, umístění krmiva a nabízené potravy až po aktuální počasí. „Nejvíce osvědčeným typem potravy pro ptáky na krmítku jsou semena slunečnice. Přivítají také vlašské ořechy, tukové koule vybalené ze sítěk či jablka,“ vysvětlila Dita Hořáková z ČSO.

Metodika sčítání je stejná jako v předchozích letech. „Z jednoho místa po dobu jedné hodiny zapisujeme u každého druhu vždy nejvyšší počet jedinců spatřených najednou. Vidíme například tři sýkory modřinky, za chvíli je jich tam šest a po chvíli už jen jedna? Zapišme si u modřinky šestku jako nejvyšší počet pozorovaný v jeden okamžik. Tím se vyhneme tomu, že bychom nějakého ptáka započítali dvakrát. V úvahu přitom bereme všechny ptáky, které během své hodinky spatříme. Nejen ty, kteří přijdou přímo na krmítku, i přeletující,“ uvedla Konopáčová.

A co když během sčítacích hodinek na krmítko žádný pták nepřiletí nebo je ptáků málo? „Tyto údaje nás zajímají a jsou velmi důležité. Jde o vědecký výzkum, nikoli o soutěž. Je důležité, aby účastníci odeslali své pozorování, i když jim na krmítko žádný pták nepřilétl. Tyto údaje nám zjistí, kde ptáci naopak chybí,“ zdůraznila Konopáčová. Jaké ptačí druhy se objeví v pozorování, je dáno i specifickými podmínkami daného roku.

„Někteří ptáci jsou stálice, výskyty jiných druhů ale určuje průběh konkrétní zimy. Například mimořádně atraktivní brkoslav severní k nám v některých letech zalétá zimovat v zajímavých počtech, jindy je jeho výskyt minimální či žádný. Letos to zatím vypadá slibně, už jsme zaznamenali hejna na více místech republiky,“ řekl Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické.

Za pozornost stojí i výskyt ptáků, kteří obvykle migrují na jih. Mírnější průběh zim je motivuje vyhnout se náročnému tahu a risknout, že se v České republice uživí i v chladnějším období. Mezi takové otužilce patří holub hřivnáč, pěnice černohlavá, konipas bílý či špaček obecný. A také rehek domácí, kterého ČSO vyhlásil ptákem roku 2024 . „Zatímco dříve býval přísně tažný, nyní stále častěji v republice zimuje, minule hodinky jich lidé během Ptačí napočítali 34, v předchozím ročníku 51. Chceme jeho výskyt lépe sledovat. Spustili jsme proto specializovaný projekt Rehci v zimě , důležité ale budou i data z Ptačí hodinky,“ prozradil Vermouzek.

Každoročně se během Ptačí hodinky objevují i ​​​​​​​​úsměvná a neobvyklá jednotlivá pozorování, například některé druhy papoušků. „Jde o andulky či rosely, tedy ptáky uniklé z chovů. Jsou to ale původně australští ptáci, takže o přežití české zimy budou muset zabojovat. Záznamy máme io výrazně větších, zeleně zbarvených alexandrech malých. A to je již druh, kterému mrazivé teploty výrazně nevadí, takže se úspěšně šíří Evropou. V mnoha státech zakládají kolonie a konkurují původním druhům. V Česku to tak zatím není, ale i pomocí Ptačí hodinky můžeme zjistit, kde se tito ptáci vyskytují,“ dělila Konopáčová.

Díky spolupráci s desítkami tisíc dobrovolníků ornitologové získají velké množství dat o ptácích zimujících v České republice. je možné porovnávat nejen poté, ale i mezistátně. Svou Ptačí hodinku totiž ve stejný termín organizují iv Rakousku, Bavorsku, Slovensku a Švýcarsku. Loni se do sčítání v zemi podílí více než půl tisíce lidí, kteří pozorovali přes půl milionu ptáků. 

Všichni účastníci letošního ročníku Ptačí hodinky, mohou vyhrát některé z tematických cen. Součástí losování bude každý účastník bez ohledu na počet odeslaných pozorování. Pro účast v soutěži stačí pouze na konci sčítacího formuláře zaškrtnout, že se chce zúčastnit a vyplnit své kontaktní údaje. Více informací o soutěži na: ptacihodinka.cz/soutez .

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Lukáš Racocha, Plastia.eu