Update cookies preferences

Středa

16. října 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Vědecké špičky z celého světa navštívily milovickou rezervaci kopytníků

12. 1. 2024

page.Name
V souvislosti s prestižní pražskou biogeografickou konferencí pořádanou Mezinárodní biogeografickou společností desítky špičkových vědců z celého světa navštívily známou rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice.

„Na konferenci se sjely špičky z oboru z celého světa. Tedy experti, kteří se zabývají biogeografií, makroekologií, rozšířením organismů a jejich společenstev v prostoru a čase,“ vysvětlil David Storch, předseda výboru České společnosti pro ekologii, která pražskou konferenci pořádá. Zájem o milovickou rezervaci byl přitom větší, než kapacita exkurze umožňovala. „Milovice jsou mezinárodně nejznámější projekt tohoto typu u nás. Účastníci konference si mohli vybrat z celkem pěti lokalit v rámci České republiky, ale právě o návštěvu Milovic se zajímalo zdaleka nejvíce lidí, takže jsme nakonec museli jejich počet z kapacitních důvodů omezit,“ řekl Storch.

I když byl zájem větší, do milovické rezervace se podívalo na šest desítek vědců. Mezi nimi i lidé z týmu Jens-Christiana Svenninga, dánského ekologa a biogeografa, profesora na katedře biologie na Aarhuské univerzitě. Ten patří mezi přední experty na tak zvaný rewilding, tedy obnovu přírody prostřednictvím návratu klíčových druhů včetně velkých kopytníků. Vysoký zájem o milovickou rezervaci nebyl způsoben jen tím, že v zimním období, kdy nekvete vegetace, patří pohled na velké kopytníky k tomu nejatraktivnějšímu, co mohou vědci v Česku vidět. „Vliv megafauny, tedy velkých živočichů na přírodu patří k zásadním tématům pražské konference. V celém oboru se přitom otázkám v posledních letech věnujeme stále větší pozornost,“ zmínil Storch.

Zájem předních vědců i zaměření pražské konference potvrdili, že velcí kopytníci hrají v ochraně přírody stále důležitější roli. „V České republice někdy bývají velcí kopytníci vnímáni jako alternativní nebo okrajové řešení. V ochranářsky vyspělých zemích jde však o zásadní téma a hlavní nástroj v péči o rozsáhlé plochy krajiny. Věřím, že prestižní mezinárodní konference pomůže změnit pohled na velké kopytníky v Česku,“ doplnil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. Velcí kopytníci jsou v republice nesmírně populární u veřejnosti a oceňovaní ze strany vědců. Na rozdíl od zahraničí však tento způsob ochrany přírody v tuzemsku někdy naráží na nepochopení u některých úřadů.

V České republice v současné době existuje 15 rezervací velkých kopytníků. Rozloha většiny z nich dosáhne jen desítek hektarů, nejrozsáhlejší milovická má 350 hektarů. V Evropě jsou však podobné rezervace obvyklé i na plochách tisíců hektarů, a to i v mnohem hustěji zalidněných oblastech, jako jsou Nizozemí nebo Německo.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina