Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

17°

Svátek má

Zemědělské školství dostane 350 milionů na drony, techniku i technologie

25. 1. 2024

page.Name
Ministerstvo zemědělství (MZe) poskytne prostřednictvím programu Centra odborné přípravy do roku 2028 resortním středním a vyšším odborným školám dotaci 350 milionů korun na nákup učebních pomůcek. Školy si budou moci pro výuku pořídit například drony, zemědělské roboty, virtuální simulátory a digitální pomůcky a technologie. Žádost o dotaci mohou podávat od začátku února.

Drony, virtuální simulátory řízení traktoru či harvestoru, zemědělské roboty na setí, sklizeň, do vinic nebo na kypření půdy, vybavení skleníků, závlahy, moderní zemědělská technika jako jsou secí stroje a rozmetadla hnojiv, interaktivní modely zvířat, analyzátory látek v potravinách, odborný software a další digitální pomůcky zpestří výuku na zemědělských, lesnických, potravinářských a veterinárních školách. Peníze na pořízení atraktivních učebních pomůcek poskytne MZe ze svého programu Centra odborné přípravy.

„Účelem dotačního programu je zvýšit kvalitu vzdělávání středních a vyšších odborných škol. Žáci a studenti budou moci pracovat s nejnovějšími mechanizačními prostředky, s digitálními pomůckami a roboty, které využívají v zemědělství, lesnictví, potravinářství a veterinářství. Naučí se tím používat nejnovější technologie. Zároveň zatraktivníme resortní školy pro mladou generaci,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

Školy díky dotaci budou moci naučit žáky a studenty pracovat mimo jiné i s technologiemi precizního zemědělství. Žáci a studenti si osvojí odborné dovednosti nezbytné pro své budoucí povolání. O dotaci na učební pomůcky bude moci žádat 49 středních a vyšších odborných škol. Maximální výše dotace je 75 procent, dotace příjemce se podílí na nákladech z 25 procent. Jedna škola může za rok získat dotaci až 1,4 milionu korun. V letech 2024 až 2028 přispěje MZe školám celkovou částkou 350 milionů korun, přičemž na jeden rok to bude 70 milionů korun.

Více k programu zde: Dotační program 129 720 Centra odborné přípravy 2024-2028 | eAGRI

(hyš-vb)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto