Update cookies preferences

Čtvrtek

27. března 2025

Nyní

Zítra

Svátek má

Co pomůže sazenicím borovice a buku úspěšně růst po výsadbě?

13. 11. 2024

page.Name
Narůstající četnost období sucha s extrémními teplotami vzduchu ztěžuje zajištění nových lesních kultur. Proto lesníci hledají možnosti, jak zabránit vyschnutí rostlin, a to v průběhu manipulace se sadebním materiálem i během jeho výsadby, a zároveň jak prodloužit následné období s vodou dostupnou pro stromečky.

Jednou z metod zachycení vody ze srážkově bohatého období pro využití rostlinami během pozdějšího sucha je aplikace hydrogelů. Tyto látky na bázi hydrofilních polymerů jsou schopné zvládnout do sebe velké množství vody a také povzbudit výživu. Zadržená voda může představovat 400 až 1500násobek suché hmotnosti hydroabsorbentu. Jejich vlastnosti jim dovolují fungovat jako „umělý humus“. Proto jsou tyto půdní kondicionéry a přihnojení aplikovány s výhodou na erodovaných půdách nebo využity při rekultivacích av lesních školkách.

Mezi pozitivní efekty hydrogelů na rostliny patří lepší přežívání období stresu, ochrana před vysycháním nebo zvýšený příjem vody rostlinami a následné zlepšení fyziologického stavu. V oblastech se takovými periodami jsou účinným způsobem dosaženo prodloužení doby dostupnosti vody, a tím i sezóny vhodné pro sazenic. Na tuto problematiku se ve svém výzkumu pravděpodobně vědci z Výzkumné stanice Opočno a výsledky publikovali v článku Indiferní reakce sazenic borovice lesní a buku lesního ošetřených hydroabsorbentů.

Cílem vědců bylo ověřit vliv čtyř hydroabsorbentů aplikovaných přibě na holiny na vývoj sazenic borovice lesní a buku lesního. Od aplikace hydrogelů očekávali zvýšenou pozornost a přírůstek stromků. Důvodem pro testování výsadeb právě těchto dřevin je fakt, že buk lesní je v nejvíce zastoupená listnatá dřevnatá meliorační a zpevňující dřevina a borovice lesní je jehličnatá hospodářská dřevina často vysazovaná na stanoviště s nižšími srážkovými úhrny, na kterých často často ztrácím v delším období přísušků po zalesnění.

Na základě analýzy trhu vědci vybrali čtyři komerční přípravky, které v experimentech doplnili kontrolní variantou bez přidání hydroabsorbentu. Při testování více typů hydrogelů jejich aplikací lze očekávat možné rozdíly v dopadech. Pro sledování vlivu testovaných přípravků vědci založili celkem 11 výzkumných ploch. Prostokořenný sadební materiál pocházel z provozních škol. V případě borovice lesní vědci použili jednoleté semenáčky nebo dvouleté rostliny, u buku lesního pak sazenice dvou až čtyřleté.

Přibě výsad realizované v letech 2020 a 2021 se dbalo na vysokou kvalitu zalesňovacích prací i aplikací přípravků. Hydroabsorbenty byly umístěny do blízkosti kořenů sazenic. Hodnocenými parametry prosperity výsadeb byly ztráty, výškový přírůst a přírůst tloušťky kořenového krčku. Součástí experimentu bylo také ekonomické porovnání nákladů realizace jednotlivých variant.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Jan Řezáč