Dřevostavby míří vysoko, to byl jeden ze signálů konference Wood Camp Live 2024
4. 12. 2024
Centrálním tématem byly pilotní vícepatrové dřevostavby a ve 30 přednáškách a diskusních panelech se rozebíraly technické, legislativní výzvy a desítky dalších zajímavých témat. Potěšilo, že mottem a společnou linkou celé konference byla spolupráce všech zúčastněných stran a povznesení se nad konkurenční boj.
Kam kráčí dřevostavby?
V příjemném prostředí hotelu se mohly potkat známé tváře nejen z oboru dřevostaveb, například generální náměstek Hasičského záchranného sboru ČR Daniel Miklós nebo ministr životního prostředí Petr Hladík. Po uvítacím slově ředitelky ADMD Blanky Nováčkové a prezentace generálního partnera konference, společnosti JamesHardie fermacell, to byli právě tito dva pánové, kteří otevřeli nabitý dvoudenní program.
V zaplněném konferenčním sále si účastníci nejprve poslechli, jak se situace vyvíjí v oblasti požární ochrany a na jaké novinky v požárních předpisech se lze těšit v roce 2025, tedy téma, které je pro dřevostavby zajímavé a momentálně jejich stavitele omezuje v projektování vícepatrových staveb ze dřeva.
Generál Miklós v rozhovoru potvrdil nutnost integrace moderních požárních technologií do dřevostaveb a dal i odpověď na otázku, jaká nová opatření a technologie v oblasti požární ochrany dřevostaveb by měla být zohledněna v nových normách. „Integrace automatických hasicích systémů a speciální úpravy dřeva mohou výrazně zvýšit požární odolnost budov, aniž by došlo ke snížení jejich estetických a ekologických výhod,“ odpověděl.
Ministr životního prostředí Hladík se zaměřil na udržitelnost a ekologické aspekty dřevostaveb a v živém rozhovoru přímo na pódiu přednáškového sálu diskutoval s Michalem Šopíkem, majitelem společnosti Vesper Homes, a Daliborem Šafaříkem, generálním ředitelem státního podniku Lesy ČR. „V souvislosti s klimatickými změnami a cíli udržitelného rozvoje je využívání dřeva jako obnovitelného materiálu klíčového,“ uvedl ministr a nastínil vizi, jak by měl stát podporovat a regulovat rozvoj dřevostaveb, aby byl zajistil udržitelný přístup k lesním zdrojům a ochranu přírodního prostředí. Diskuze se zabývala tématem legislativních iniciativ ohledně státní podpory ekologicky šetrných stavebních materiálů.
Technické inovace a praktické zkušenosti s vícepodlažními dřevostavbami byly hlavním tématem prezentace Jaroslava Benáka ze společnosti JamesHardie fermacell, který zdůraznil význam materiálových inovací a moderních konstrukčních metod, které umožňují vysokou bezpečnou a efektivní výstavbu dřevěných budov. Tomáš Červený z RD Rýmařov představil zkušenosti své společnosti s rozšiřováním portfolia na vícepodlažní dřevostavby. „Poptávka po udržitelných a energeticky efektivních budovách stále roste,“ sdělil a popsal, jakým způsobem přistupují k navrhování vícepodlažních dřevostaveb s ohledem na zajištění vysoké energetické účinnosti a nízkých ekologických stop. Představil konkrétní technologie a materiály, které firma využívá, aby splnila náročné požadavky současného trhu.
Architekt Václav Pinďák z ateliéru 3ae se zaměřil na estetiku a design dřevostaveb. „Dřevo ovlivňuje kreativní proces při navrhování budov způsobem, který žádný jiný materiál nedokáže,“ řekl. Přidal svůj názor na to, jak mohou architekti překonávat stereotypy inovace s dřevostavbami a jak spojené v konstrukci a materiály otevírají nové možnosti v oblasti vysokých budov. Jeho kolega Marek Pavlas z pozice vysokoškolského pedagoga diskutoval o vzdělávání nových generací odborníků v tomto oboru. S architektkou Irenou Truhlářovou se diskutovalo o odvážných dřevostavbách, jež udávají směr ke zhodnocení lidského i lesního potenciálu.
Po dni nabitých přednáškami se hosté sešli v útulném prostředí sálu D, kde se nachází neformální networking. Bylo velmi potěšující vidět, že slova o spolupráci nebyla jen zbožným přáním pořadatelů. V zapálených diskuzích byla vidět snaha různých firem i institucí hledat smysluplná řešení výhodná pro všechny zúčastněné. Networkingem ale program zdaleka neskončil. Po společné večeři se otevřel velký sál proměněný na společenskou místnost, kde si hosté mohli posedět, zatančit a také vyzkoušet své štěstí v „hazardu“. Profesionální casino v zadní části sálu nabídlo nejen pravidla a black jack, ale i poker a kostky. A co bylo nachystáno pro vítěze? Hlavní cenou byla stavebnice legendárního vozu Chevrolet Corvette.
Další den konference přivítal odborníky ze sousedních zemí a pokračoval v podobném duchu, kdy se přednášející zaměřili na praktické aspekty realizace dřevostaveb, technologické novinky a budoucí trendy. Jako první zahraniční host konference na pódiu vystoupil Marek Beśka zástupce společnosti STO, který se podělil o zkušenosti z polského trhu.
Otázky a odpovědi ohledně specifik a odlišností polského trhu ukázaly, že ačkoli existují rozdíly v legislativě a přístupu k dřevostavbám, výzvy a cíle jsou často společné. Hlavní rozdíl Beśka viděl v odlišném pohledu lidí na dřevostavby jako takové v Polsku a Česku – zatímco Poláci dřevostavby vnímají více jako tradiční venkovskou architekturu, v Čechách je podle Marka pohledů lidí na tento typ stavebně otevřenější a více akceptovaný i jako moderní způsob bydlení na vesnicích, ale i ve městech.
Následujícím hostem se na brněnský WOOD CAMP připojil online, byl architekt a Berlínské technické univerzity Eike Roswag-Klinge , který s praktickými ukázkami funguje, jak fungují procesy v oboru dřevostaveb u západních dřevo. Třetím zahraničním hostem byl Paul Track z Rakouska, managing partner společnosti RWT Plus, se kterým se rozebírají podobná témata jako se zástupcem Polska a jak by měly vypadat dřevostavby budoucnosti, aby dávali smysl nejen esteticky, ale i ekonomicky.
Zajímavou přednášku připravili Lukáš Krbec a Radek Oslizlo , kteří se představili nejen připravovaný český pavilon na nadcházející výstavě EXPO 2025 v Japonsku , ale i záludnosti schvalovacího procesu dřevostavby v japonském prostředí. Prezentace ukázala, jak velmi může být realizace významného projektu v mezinárodním měřítku a že „ano“ na první schůzi nemusí znamenat, že lze pustit do stavby. Na závěr konference vystoupil Matyáš Cíg s Ondřejem Hrozkou , který do detailu doplňku radlickým s Dřevákem, zatím největším bytovým domem z masivního dřeva v České republice.
Konference Wood Camp Live 2024 tak potvrdila stále rostoucí zájem o dřevostavby a jejich potenciál v moderním stavebnictví. Atmosféra plná inspirace a entuziasmu podtrhla význam této události , ocenila nejen kvalitu přednášek a diskuzí, ale i možnost navázat kontakt s dalšími odborníky, kteří sdílejí vizi udržitelného stavebnictví. Konference opět prokázala, že dřevěné stavby mají v moderní architektuře pevné místo a nadále inspirují k inovacím a ekologickým řešením.
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz Foto: ADMD