Update cookies preferences

Sobota

25. ledna 2025

Nyní

Zítra

Svátek má

Návrat koniklece: Jižně od Prahy bylo vysazeno sto vzácných rostlin

1. 12. 2024

page.Name
Díky práci dobrovolníků z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Zvoneček se v listopadu podařilo připravit další místo, kde by mohl znovu zakořenit koniklec. V lokalitě nedaleko Prahy, kde byl tento druh naposledy zaznamenán v 60. letech 20. století, bylo vysazeno přibližně 100 mladých rostlin.

Rostliny jsme na několik míst s různými ekologickými podmínkami zjistili, kde se jim nejlépe daří, “ vysvětlil Michal Kubelík z ČSOP Zvoneček. Přesné umístění lokality zůstává záměrně neveřejné, aby byla zajištěna maximální ochrana těchto vzácných rostlin. Mladé rostliny pocházejí z ex situ kultivace v Zoologické a botanické zahradě města Plzně, která se specializuje na ochranu ohrožených druhů.

Použili jsme potomky rostlin z líšnické populace, která je dnes téměř na kraj vyhynutí, “ upřesnila Johana Hanzlíčková ze zoologické a botanické zahrady. Právě s touto institucí Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) na ex situ kultivace konikleců otevřených pro okolí Prahy dlouhodobě spolupracuje. Podstatná je i dlouhodobá péče o stanoviště. Místní ochranářský spolek je pravidelně udržován. Napodobuje se zde přirozené narušování travního porostu, jež koniklec potřebuje k životu. To prospívá i dalším vzácným druhům, které jsou na podobné podmínky vázány. 

Koniklec otevřený – květina s něžnými modrofialovými květy, která rozkvétá brzy na jaře, dostává díky úsilí ochránců přírody šanci na návrat. V listopadu se podařilo vysadit tento kriticky ohrožený druh v lokalitě jižně od Prahy. Symbol křehkosti a krásy přírody se tak znovu objevuje v místech, odkud před desítkami let zmizel. Akce je součástí záchranného programu, který pro tento druh připravila AOPK ČR. 

Koniklec otevřený se v současné době v České republice vyskytuje už jen ve dvaceti lokalitách, především v Chráněné krajinné oblasti Českého středohoří a na Doupovsku. Jeho celková populace se odhaduje na přibližně 2000 jedinců. Tato rostlina doplácí na to, že se během posledního půlstoletí úplně změnilo obhospodařování krajiny.Vyhovovalo jí totiž, že pastva udržovala nízké trávníky podobně stepím. Bez ní krajina postupně zarůstá a koniklecům a dalším stepním druhům se v ní nedaří. Záchranný program počítá s péčí o jednotlivé lokality, aby se v nich zachovaly či obnovily vhodné životní podmínky pro tuto krásnou rostlinu, “ uvedl Petr Vít z AOPK ČR.

Koniklec otevřený není ale jediný druh, pro který byl připraven záchranný program. Nyní jich běží čtrnáct, díky nimž se z přírody nevytratil třeba hvozdík písečný český, daří se zvyšovat počty syslů či užovek stromových. „Připravujeme další, evropský projekt PROSPECTIVE LIFE, jenž nám umožní věnovat pozornost širšímu spektru druhů, například volně žijícím opilovačům. Přinese na čtyři desítky nových záchranných programů, programů péče a regionálních akčních plánů, “ prozradil František Pelc, ředitel AOPK ČR.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Radek Fišer