Představuje se Jan Koutný, vedoucí Správy CHKO Litovelské Pomoraví
5. 12. 2024

S bráchou jsme jako malí pozorovali obojživelníky v nefunkčních odkalovacích nádržích cukrovaru nedaleko naší vesnice. Bylo jich tam plno, hojně zastoupená byla například vzácná blatnice skvrnitá. Tehdy se začal formovat i můj vztah k vodě. Fascinovalo mě, kolik života v sobě dokáže udržet. Bohužel jsme o tuto příležitost brzy přišli, protože nádrže zanikly. A kde není voda, není ani život. Asi i tahle zkušenost mě mnohem později přivedla ke studiu ekologie a následně k revitalizačním projektům, které vrací vodu tam, kde má být.
Jedním z nejvýznamnějších byl projekt podpory renaturace řeky Moravy u Štěpánova. Staré kamenné opevnění podél řeky jsme v rámci projektu ponechali vlastnímu vývoji. Kameny z opevnění jsme použili k vytvoření ostrůvků a břehových výhonů v řece, aby se koryto mohlo nadále samovolně vyvíjet a řeka ožila.
Postupně jsem pochopil volno, že řeka potřebuje nejen kvůli unikátním živočichům a rostlinám, ale i proto, že přirozené koryto řeky lépe zadržuje vodu v krajině, aktivněji komunikuje s nivou a čistí pro nás vodu. Občas ta volnost způsobí věci a jevy, na které nejsme u nás příliš zvyklí: řeka se vylije z koryta, eroduje břehy a ukládá v korytě říčního dřeva.
V našem CHKO došlo minulou zimu dokonce k protržení velkého meandru a vzniku ostrova. Tak razantní změny mohou působit až děsivě, ale paradoxně právě to nás v nivě Moravy chrání před povodněmi. Přirozené koryto řeky obklopené lužním lesem v Litovelském Pomoraví je krásné. Je to krása divoké přírody, kterou je důležité vidět a hlavně chránit a podporovat.
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz Foto: AOPK ČR