Ryby vranka a mihule se po proudu vody šíří řekou Moravou
25. 12. 2024

V rámci přípravy revitalizačních zásahů na řece Moravě v území Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Litovelské Pomoraví byly na počátku září provedeny Lukášem Mertou ichtyologické průzkumy ve vybraných profilech toku. Průzkumy ryb přinesly zajímavé novinky v oblasti rozšíření vzácnějších druhů, konkrétně mihule potoční a vranky obecné.
Výskyt larev mihulí byl nově potvrzen až u Nových Zámků, tedy přibližně pět kilometrů pod profilem Nové Mlýny, kde byl jejich výskyt znám. Uloveny zde byly dvě larvy velikosti zhruba sedm až 15 centimetrů. Nyní mihule obývá úsek Moravy od Hanušovic až po Nové Zámky v délce přibližně 60 kilometrů. Řeka Morava je tedy zřejmě tím s nejdelším rozšířením mihule potoční na území republiky. Ještě zajímavější je potvrzený výskyt vranky obecné v Moravě pod Litovlí, konkrétně Ostrovského mostu.
V jediném případě tady bylo uloveno sedm vránek včetně juvenilních jedinců. Nešlo tedy rozhodně o žádné pozorování proudem splavených vranek, protože průzkumy byly provedeny ještě před velkou zářijovou povodní. Dosud byla spodní hranice vranek obecných v Moravě známá od Mladčech asi o sedm říčních kilometrů výše. Šíření mihulí a vranek je nepochybně dobrou zprávou dokládající zachovalost ekologických podmínek v hlavním toku a další zlepšování kvality vody, které je s dobrým ekologickým stavem řeky Moravy provázáno.
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Litovelské Pomoraví