Cíl obnovy rybníka Svratka naplněn, kvalitu prací prověřily vysoké průtoky v řece
10. 10. 2024

Společně s dalšími navazujícími projekty realizovanými v minulosti, jako revitalizace řeky Svratky u Herálce nebo obnova slepého ramene tohoto vodního toku u podniku Mars, by měl i tento projekt zlepšit vody v krajině a podporovat ekologické funkce řeky Svratky. V rámci projektu byly obnoveny technické objekty nádrže, došlo k odstranění sedimentů ze dna rybníka a byla způsobena opatřením na podporu biodiverzity, což jsou vodní tůně a štěrkový ostrov. Kolem rybníka byl vybudován obtok, který by měl umožnit říčnímu rybám obeplout tuto migrační bariéru.
Před realizací projektu žily v nádrži prakticky jenom chovné ryby a kachny divoké. Nyní nádrž obývá mnoho vzácných a ohrožených druhů ptáků a obojživelníků . Pozorovat zde lze například potápku malou, potápku roháče, kulíka říčního, čolka obecného, ropuchu obecnou, skokana hnědého, skokana krátkonohého nebo čolka horského. Ze zajímavých mokřadních druhů rostlin se u jedné z tůní objevil například suchopýr pochvatý. Z pohledu dotace projekt jednoznačně splnil svůj účel .
Kvalitu prací prověřily vysoké průtoky v řeči Svratce, kterým rybník bezvadně odolal. I přes to vzbudil aktuální stav nádrže u části místních obyvatel negativní emoce. Díky vysoké průhlednosti vody rybník totiž zarůstá vodními rostlinami a vláknitými řasami a místní se obávají úplného zárůstu vodní plochy. Situaci proto řešili pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) zlepšit vodu v krajině a podporovat ekologické funkce se zástupci města, rybáři, projektanty a zpracovatelskými stavbami. Řešením by mohlo být nasazení stanoveného množství ryb , které by mělo regulovat rozvoj rostlinstva včetně vláknitých řas, ale nemělo by se zhoršovat kvalitu vody.
AOPK již nasazení ryb povolila, musí ho ale ještě schválit Moravský rybářský svaz. Rozvoj vláknitých řas, je po odbahnění rybníka častým jevem, který je způsoben vysokou průhledností vody a živinami aktivovanými v rybníce během jeho letnění při stavbě. Aktuálně jejich přítomnost nezhoršuje čistotu vody ani její fyzikálně chemické parametry. Velké množství řas navíc odnesly průtoky přes nádrž po deštích v polovině září. Na základě zkušeností z lokalizace lze předpokládat, že v následující sezóně bude rozvoj vláknitých řas výrazně nižší než letos, v dalších letech tento problém zcela ustane.
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Žďárské vrchy