Update cookies preferences

Úterý

15. října 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Invazní rostliny v Krkonoších jsou hrozbou pro okolní vegetaci

21. 8. 2024

page.Name
Invazní druhy jsou problémem po celém světě. Díky své adaptabilitě, rychlému šíření a nepřítomnosti přirozených konkurentů představují riziko pro původní druhy rostlin a živočichů. Mohou ovlivňovat i ekonomiku, potravinovou bezpečnost a lidské zdraví. Jejich výskyt může navíc ohrožovat stabilitu celých ekosystémů.

Na území Krkonošského národního parku (KRNAP) se z invazních rostlin vyskytuje lupina mnoholistá, šťovík alpský, kolotočník ozdobný, netýkavka žláznatá, bolševník velkolepý, zlatobýl kanadský a tři druhy křídlatek. Správa KRNAP s nimi již řadu let vytrvale bojuje. Za současnou situací ve volné přírodě často stojí zahrádkáři. Mezi oblíbené trvalky vysazované na mnohé zahrádky se řadí lupina mnoholistá, kvetoucí v odstínech růžové a fialové, kolotočník ozdobný, robustní okrasná rostlina se sytě žlutými květy a krásně žlutě kvetoucí zlatobýl kanadský.

Dříve se jako okrasné rostliny vysazovaly i křídlatky. Ty je možné společně s netýkavkou potkat spíše v blízkosti vodních toků, kde jejich semena rychle roznášejí vodu a rostliny se šíří dál po proudu potoka. Křídlatka rychle zamoří přilehlé pozemky a vytvoří neprostupný porost. Všechny vyjmenované rostliny ale mohou představovat hrozbu pro okolní vegetaci. Jsou schopné se rychle rozrůstat, obsazovat nová stanoviště a vytlačovat původní druhy rostlin.

Na území KRNAP probíhá cílená likvidace invazních druhů rostlin. Je však finančně a časově velmi náročné. Proto je velmi důležité šíření těchto druhů předcházet. Likvidaci invazních rostlin se věnují především dva projekty Správy KRNAP. Jsou to Management sekundárního bezlesí Krkonošského národního parku a Nastavení procesů vedoucích k likvidaci vybraných druhů invazních rostlin. I díky těmto projektům se lze setkat s pracovními skupinami, které usilovně vedou lítý boj a zbavují přírodu Krkonoš invazních druhů.

Bohužel není v možnostech Správy KRNAP zasahovat včas a všude tam, kde se již rostliny rozšířily. Proto její zástupci prosí o pomoc vlastníkům luk, hospodáře i chalupáře či rekreanty. Včasná seč omezí jejich další šíření. Důležité je nevysévat invazní rostliny do zahrádek, existují i ​​​​podobné, ale „hodné“ druhy, které zahrádkář může použít. Podrobnější informace o druzích a metodách jejich likvidace jsou k dohledání na webových stránkách http://invazky.krnap.cz/

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: KRNAP