Update cookies preferences

Sobota

21. června 2025

Nyní

22°

Zítra

26°

Svátek má

Račí mor se rozšířil do Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy

22. 8. 2024

page.Name
Prognózy odborníků, že račím morem jsou ohroženy lokality s výskytem raka říčního ve vzdálenosti do 20 kilometrů od místa dřívějšího výskytu nákazy, se naplnily. Ve východní části Kraje Vysočina v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy se v červnu objevila dvě ohniska výskytu račího moru – v potoce Nedvědička u obce Věžná a v Chlébském potoce v obci Chlébské.

Koncem července byl navíc hlášen velký úhyn raků na potoku Bobrůvka u Nového Města na Moravě. I zde byl bohužel račí mor potvrzen. Krajská veterinární správa proto ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) opět odebrala vzorky uhynulých raků a po potvrzení nákazy vydala na všechny tři toky mimořádná veterinární opatření s cílem minimalizovat riziko rozšiřování račího moru na další místa.

Opatření se týká  zákazu přemísťovat ryby a ostatní vodní živočichy z ochranného pásma a vypouštět je na jiná místa. Rybáři a další osoby, které jakkoli přijdou do styku s vodními organismy z těchto lokalit nebo do kontaminované vody vstupují, jsou povinny provést mechanickou očistu a dezinfekci všech věcí a pomůcek  použitých při manipulaci s těmito organismy. Při důsledném dodržování těchto pokynů jsou zvláště snížena omezení na další vodní plochy. 

Ochranné pásmo je vymezeno od bezejmenného přítoku Bobrůvky pod silnicí spojující Vlachovice s Rokytnem až pod obec Petrovice, kde se do Bobrůvky vlévá Slavkovický potok. Zde umístili pracovníci AOPK ČR varovné tabulky s informacemi o nákaze ao uvedených opatřeních . Zdrojem račího moru jsou nepůvodní druhy raků ze Severní Ameriky , které jsou vůči této nákaze, na rozdíl od evropských raků, odolné. Na Žďársku se v posledních letech invazně šíří především rak signální . Rakům na těle roste plíseň a do vody uvolňuje pohyblivé spory, jimiž se rozmnožuje. Spory se mohou přežívat ve vodě týdny až měsíce. Účinný prostředek na léčbu neexistuje.

V CHKO Žďárské vrchy onemocnění postihuje především raka říčního . Ten je kriticky ohrožený a kvůli tomuto onemocnění hyne. Oba druhy jsou si podobné, rak signální má světlé skvrny na klepetech. S jistotou je od sebe však dokáž ou rozeznat pouze odborníky. K šíření račího moru mohou neúmyslně přispět i ti, kteří v dobrém víře raky zachraňují z vyschlých potoků. S našimi raky tak na jiná místa omylem přenesou i ty americké, a tak se nákaza šíří dál. Také proto je porušení přísných hygienických opatření tak důležité. Prosíme proto veřejnost, aby se do podobných „záchran“ nepouštěla.

Nákaza byla objevena už loni v říjnu na říčce Bystřici – viz  aktualita .

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Žďárské vrchy