Pondělí

20. května 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Beskydy vstoupí do již 40. ročníku sčítání a mapování stop velkých šelem

3. 2. 2024

Beskydy vstoupí do již 40. ročníku sčítání a mapování stop velkých šelem 5 snímků
Zimní sčítání a mapování pobytových stop velkých šelem a dalších vzácných druhů obratlovců, jako jsou jeřábci, tetřevi, šplhavci či dravci, má v Beskydech dlouholetou tradici. Letos ve dnech 16. a 17. února vstoupí za účasti zoologů a šelmařů z různých koutů republiky do již 40. ročníku.

„Hlavní a zároveň i původní myšlenkou této akce je získání informací o početnosti výskytu  rysa, vlka či medvěda v našich horách, abychom mohli nastavovat adekvátní postupy při zajištění ochrany obsazených biotopů, získali přehled o vztahu trvalého výskytu šelem a vzniku škod na hospodářských zvířatech a také nasměrovat současné vědecké výzkumy časoprostorové aktivity šelem do konkrétních oblastí,“ vysvětlili ochránci přírody.

Mapování bude probíhat nejen v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy, ale i v CHKO Kysuce a v CHKO Bílé Karpaty, všude ve stejném termínu. Tím se podaří minimalizovat duplicitu dat a zpřesnit celkový odhad počtu velkých šelem u nás. „Pokud byste v polovině února nalezli rovněž nějaké stopy šelem ve zmíněných oblastech, nebo se vám podařilo zdokumentovat průchod rysa či vlka například fotopastí, uvítáme i vaše informace a zahrneme je do výsledku sčítání,“ vyzývají ochránci přírody.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: V. Tomášek