Úterý

23. července 2024

Nyní

14°

Zítra

16°

Svátek má

Celostátní odbornou konferenci tematicky ovládne sršeň asijská

8. 2. 2024

page.Name
Ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí České republiky a Pracovní společnosti nástavkových včelařů CZ se připravuje II. celostátní odbornou konferenci, která se uskuteční v budově zmíněného ministerstva v úterý 20. února. Jejím tématem bude sršeň asijská, aktuální informace o jejím výskytu, způsobu šíření, plánu na likvidaci nebo rizika, která její výskyt přináší pro včely.

Sršeň asijská je původem z východní Asie a do Evropy se dostala před dvaceti lety. Od té doby se z prvního místa zavlečení, což je jihozápadní Francie, šíří po Evropě. V České republice byla poprvé zaznamenána loni v říjnu. Hnízdo se podařilo rychle najít a zlikvidovat, ale je pravděpodobné, že časem budou nálezy sršní či jejich hnízd přibývat.

Úspěch v boji s invazní sršní asijskou a omezení trvalého výskytu v České republice lze dosáhnout včasnou identifikací a rychlou likvidací. Velmi důležitá je správná informovanost veřejnosti. Více informací o plánované konferenci, program a odkaz na účast najdete zde. Vzhledem k omezeným místům v jednacím sále se doporučuje on-line účast. 

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Jan Walter