Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

17°

Svátek má

Když na turisty v Českém ráji někdo houkne, jsou to určitě sovy

15. 2. 2024

page.Name
Každý noční návštěvník Českého ráje v těchto dnech s trochou štěstí zaslechnout tajemné zvuky. Sovy, houkající noční krajinou, jsou fascinující tvorové. Mají mnoho vymožeností, které občas vytvářejí dojem jejich nadpřirozených schopností. Jsou úžasným příkladem rozmanitosti života na planetě, je třeba je chránit a respektovat.

Jde o ptáky, kteří aktivně milují svůj kořist a jsou přizpůsobeni nočnímu životu. Většina lidí si myslí, že umí v noci milovat hlavně díky výbornému zraku, nicméně jejich přesným smyslovým orgánem je sluch. Díky asynchronně postavenému sluchovému aparátu jsou tito noční tvorové schopni zaměřit zcela přesně svůj kořist, klidně i skrytou například pod sněhem. Kořist takto zaměřují nejen z posedu, ale i za letu.

Tichý let je totiž další vymožeností, kterou sovy používají. Je povolen speciální strukturou peří na křídlech, tak zvaným hřebínkem, kterým tlumí veškeré turbulence, čímž je omezeno jakékoli jejich rušení při zaměřování sluchu. Zmíněná anatomie však vylučuje rychlý let. V porovnání s denními dravci, kteří běžně dosahují rychlosti až 200 kilometrů za hodinu, se rychlost letu pohybuje okolo 80 kilometrů za hodiny au menších je ještě nižší.

Již zmíněný zrak je také znamenitý. Jejich velké oči jsou pevně rozsah v lebce a velký jejich zorného pole umožňuje otáčivost hlavy o 270 stupňů. Součástí anatomie oka umožňuje sovám vidět i za úplné tmy, k čemuž patří i tak zvané závojíčky, které jsou kolem očí a odrážejí světlo. Většinu potravy sov tvoří především zemědělští škůdci, například hlodavci či hmyzožravci av mnohem menší míře ptáci, jiní obratlovci nebo větší hmyz. Potravu sovy polykají celou a její nestravitelné části, jako jsou srst, peří a kosti vyvrhují v podobě tak zvaných vývržků.

V České republice v současné době žije a hnízdí celkem 10 druhů sov - výr velký, puštík obecný, puštík bělavý, sova pálená, sýc rousný, sýček obecný, kulíšek nejmenší, kalous ušatý, kalous pustovka a výjimečně výreček malý. Až se budete toulat po Českém ráji, buďte si téměř jisti, že vás někdo - výr či puštík - nepozorovaně sleduje…

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Český ráj