Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Nejoblíbenější alejí Královehradeckého kraje se stala Lánského alej v Jaroměři

1. 2. 2024

page.Name
Do třináctého ročníku ankety Alej roku, vyhlašované organizací Arnika, nominovali lidé 83 alejí a stromořadí z třinácti krajů v České republice. V Královéhradeckém kraji bylo nominováno 11 alejí, což je nejvíce ze všech krajů. Titul Alej roku 2023 Královéhradeckého kraje vyhrála Lánského alej rostoucí v centru Jaroměře, která získala 330 hlasů.

Celkově se v republice umístila na desátém místě. Další aleje nominované v tomto kraji mají o desítky hlasů méně. „Kolem této aleje chodím skoro každý den. Je tu už dlouho a vždy když jdu okolo si říkám, jak je krásná a že bych si přál, aby takových alejí bylo více,“ napsal nominující Tomáš Havelka.

Alej je výjimečná i svou polohou, stromy rostou v městské zástavbě, kde zlepšují mikroklima. Zároveň je jasné, že přežívají v krajně nepříznivém prostředí a měla by jim být věnována mimořádná péče. Vítězkou za celou Českou republiku, tedy nejoblíbenější alejí za rok 2023, se stala s 1157 hlasy Alej ke klášteru Hora Matky Boží Hedeč z Pardubického kraje. Kompletní výsledky ankety v roce 2023 jsou k nahlédnutí na webu alejroku.cz

Nominované aleje v Královehradeckém kraji v anketě Alej roku v roce 2023

Pořadí v kraji

Název aleje/stromořadí

Počet hlasů

1.

Lánského alej v Jaroměři

330

2.

Třešňová alej Vrchoviny

93

3.

Javorová alej Broumov - Šonov

31

4.

Alej na Broumovské cestě

19

5.

Alej Kateřiny Zaháňské

16

6.

Lipová alej v Miletíně na naučné stezce Karla Jaromíra Erbena

10

7.

Alej u zámku Nové město nad Metují

3

8.

Kaštanova alej ke Kapli Narození Panny Marie

3

9.

Javorová alej u Kamenného portálu ve Zlíči

1

10.

Stromořadí na Kramolnu

1

11.

Alej Vysokov

0

„Srdečně gratuluji všem vítězným alejím a těm, kteří jsou nominováni. Dík patří všem, kteří alejím poslali 9782 hlasů. Podívejte se v galerii na tu pestrou alejovou sešlost. Mladé stromky vysázené v obcích jsou závazkem pro další péči, ale také místem pro setkávání místních obyvatel. Stromy lemující naše krajské silnice zpříjemňují cestování a jsou součástí živé sítě v krajině. Historická stromořadí udržují paměť krajiny,“ řekla Marcela Klemensová, vedoucí kampaně Zachraňme stromy.

Podle ní jsou zároveň tím nejcennějším, čím stromy mohou být, biotopie pro několik živočichů. Stromořadí, která jen těžce hledají místo k životu, jsou ta městská. Naštěstí za mnoho z nich bojují lidé, pro které jsou ulice místem k životu. „Přijďte s námi oslavit vítěznou alej roku 2023, a vlastně všechny aleje, na slavnost, která bude tentokrát v Králíkách,“ dodala Klemensová.

Součástí ankety Alej roku je také fotosoutěž. Tři nejkrásnější fotografie 13. ročníku ankety Alej roku vybrali patroni ankety a další osobnosti. Autoři tří nejlepších fotografií získají digitální fotoaparát nebo tiskárnu značky Canon a balíčky od Groown .

Aleje, které zvítězily ve fotosoutěži

1. místo: Alej u Mlýnské strouhy , Moravskoslezský kraj, autorka: Emily Balousková;

2. místo: Březová alej u Potěh, Středočeský kraj, autorka: Lenka Měkotová;

3. místo: Lipová hraběcí alej, Jihočeský kraj, autor: Ondřej Kott.

Autor, který nominoval absolutního vítěze, obdržel jako hlavní cenu balónem od HaBalon a světelný obraz od rodinné firmy Li-Go . Nominující 14 krajských vítězů získá knihy pro děti od českého nakladatelství Meander , poukázky od FotoŠkoda , domácí marmelády od lahůdkářství Perfectly Delicous , vstupenky do filmového Muzea Karla Zemana , vítězství mohou zapít pivem od rodinného pivovaru Zichovec a mnoho dalších cen od našich sponzorů a partnerů .

Cílem ankety Alej roku je zvýšit zájem o aleje, které patří ke zdravé a fungující krajině. Anketa vyzdvihuje význam vzrostlých stromů, které jsou součástí našeho prostředí. Přinášejí užitek lidem, přírodě a jsou domovem volně žijícím živočichům. V zimě stromořadí snižuje riziko tvoření sněhových jazyků a zavátí vozovky sněhem.

Během soumraku za deště či mlhy řidičům řidičům orientaci, ukazuje směr. Aleje také působí jako přírodní větrolam, zmírňují boční vítr a omezují odnos zeminy z polí . Linie stromů navíc utvářejí harmonický charakter a typický ráz české, moravské a slezské krajiny. Pokochejte se vznosnými stromřadími a objevte jedinečná místa na alejroku.cz . Inspirujte se a zapojte se do dalšího ročníku ankety Alej roku. Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Arnika