Péče o CHKO Brdy v minulém roce zásadně přispěla k zachování tamní krajiny
3. 2. 2024
Aby brdské louky vzkvétaly, je nutné o ně pečovat, ať už sečí či extenzivní pastvou. Díky pravidelné seči se lze těšit třeba z rozkvetlých prstnatců májových na louce u Vranovic nebo ze zářících upolínů na Trokaveckých loukách. Čtyřnozí pracovníci opět přiložili zuby k dílu v lokalitách Padrtě, Felbabka, Hrachoviště a Vystrkov. A šlo jim to na výbornou! Pravidelné sečení a pastva udržují na loukách druhovou bohatost a zároveň potlačuje rozrůstání nežádoucích dřevin. Roční péče o více než 100 hektarů luk stála více než 2,1 milionu korun.
Aby zdejší lesy byly odolnější a pestřejší, vysadilo Arcibiskupství pražské téměř pět tisíc sazenic jedle a jilmu. Nové výsadby také lesníci oplotili. Tato opatření stála přibližně 600 tisíc korun. Aby obojživelníci a bezobratlí měli dostatek prostoru pro život a rozmnožování, Vojenské lesy a statky ČR vyhloubily nové tůně. Celkem 11 tůní zadržuje vodu na Padrťských pláních a jejich výstavba vyšla přibližně na 285 tisíc korun. Aby byli informováni, byla v terénu hraničníky a pruhovým značením označena nově vyhlášená přírodní rezervace Klobouček.
Dále došlo k instalaci chybějících hraničníků a pruhového značení napříč celými Brdy. Na tvorbu návštěvnické infrastruktury bylo vyplaceno zhruba 143 tisíc korun. Také byly geodeticky zaměřeny budoucí Národní přírodní památky (NPP) Jordán a NPP Tok, celkem za 18 tisíc korun. Vyhlašování NPP je v procesu, v letošním roce se očekávají nové přírůstky do brdské rodiny „maloplošek“. Během roku byla provedena studie zaměřená na genetickou variabilitu zdejší populace pstruha obecného. Tato studie stála přes 450 tisíc korun.
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Brdy