Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Po desetileté přestávce se v Jeseníkách koná mapování velkých šelem

17. 2. 2024

page.Name
Mapování velkých šelem aneb Plošný monitoring má zjistit, kolik rysů a vlků se v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky pohybuje. Zhruba čtyřicítka mapovatelů vyrazila do terénu už včera ráno. Nyní, když se čím dál častěji objevují zprávy o výskytu vlků v CHKO, se po deseti letech ochranáři rozhodli tuto tradici obnovit.

Kromě pracovníků Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR), Správy CHKO Jeseníky se do sčítání také účastní členové dobrovolné stráže přírody a dobrovolníci z Hnutí DUHA. Celkově se bude v terénu pohybovat kolem 40 lidí, kteří budou procházet předem vytipované trasy. Sčítání na trasách doplňují i ​​​​​​fotopasti nainstalované v místech s předpokládaným výskytem velkých šelem.

„Pravděpodobnost nálezu pobytových stop šelem se rok od roku zvyšuje a každá informace o jejich výskytu je pro nás velmi cenná. Využíváme je třeba, když doporučujme chovatelům hospodářských zvířat, jak zabezpečit stáda,“ uvedl Vít Slezák z AOPK ČR. Sněhové podmínky sice nejsou letos ideální, i tak se ale dají hledat stopy v blátě, trus nebo zbytky kořisti. Navíc se nesledují jen stopy šelem, ale zaznamenávají se i pozorování dalších vzácných a ohrožených druhů živočichů.

Ve stejném termínu pořádá AOPK ČR také mapování velkých šelem v CHKO Beskydy, kde se v letošním roce koná 40. ročník této akce, av CHKO Bílé Karpaty. Výsledky mapování budou uloženy do Nálezové databáze ochrany přírody, kterou AOPK ČR provozuje. Ta nyní obsahuje téměř 34 milionů údajů o výskytu různých druhů živočichů, rostlin a hub.

První podobné sčítání šelem se konalo pod hlavičkou Správy CHKO Jeseníky už v roce 1986. Od té doby probíhalo s různě velkými přestávkami, s plošným monitoringem se konalo zhruba před 10 lety. Vlk se tehdy v oblasti nevyskytoval vůbec a populace rysa poklesla na minimum, respektive stálá populace zanikla a zaznamenány byly jen občasné výskyty v okrajových částech CHKO. Navíc slabá nebo žádná sněhová pokrývka monitoring komplikovala, protože stopy v terénu nebyly dobře vidět.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Dana Bartošová