Čtvrtek

29. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V Babiččině údolí došlo k rekonstrukci Červený most přes Úpu

10. 2. 2024

page.Name
Památkově chráněný Červený most v Babiččině údolí na Náchodsku za rok kompletně zrekonstruovaly Lesy České republiky. Stavba za 11 milionů korun je po kolaudaci otevřená turistům i cyklistům.

Trámový věšadlový most mezi Slatinou nad Úpou a Žernovem u České Skalice opět slouží veřejnosti. Lidé ho mohou přejít nebo přejet na kole. Motorovým vozidlům je ale vjezd zakázán, až na sanitky a další vozy integrovaného záchranného systému do 3,5 tuny. Stavbaři před rokem rozebrali dřevěnou konstrukci mostu a na novou použili 21 modřínů s několika duby. Opravili i kamenné podpěry a středový pilíř .

„Modřínové dřevo na nosné trámy pochází přímo z lesů, které v místě spravujeme,“ řekl Karel Fišer, oblastní ředitel Lesů ČR pro východní Čechy. Trámy dělníci instalovali už nabarvené na červeno. Vše se dělo se souhlasem Národního památkového ústavu v Josefově, který si vymínil, aby most vypadal jako před rekonstrukcí. Podle památkářů byl postaven v roce 1880 pod názvem Prinz Franz Josef´s Brücke. Nahradil původní brod a sloužil jako spojnice na tak zvané Panské cestě.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Lesy ČR