Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

17°

Svátek má

V odchovně tetřeva hlušce přibyly nové geny a pět voliér

12. 2. 2024

page.Name
Do beskydské odchovny tetřeva hlušce loni přibylo jedenáct ptáků dovezených většinou z Alp. Chovné hejno 28 tetřevů je geneticky pestřejší a ptáci budou v přírodě odolnější. Lesníci pro ně právě dokončili pět dalších voliér. Od roku 2017 vypustily Lesy České republiky (LČR) do Beskyd 83 odchovaných tetřevů.

„Celkem teď máme 19 samic, takže bychom měli ročně odchovat více mláďat. Dovezení samci přinesou nové geny,“ vysvětluje Adéla Jonáková, která beskydské zařízení koordinuje. LČR zlepšují metodiku i welfare chovaných zvířat a snaží se jim vytvořit co nejpřirozenější podmínky. Jen tak mohou tetřevi v přírodě přežít a rozmnožit se. „Při jarním líhnutí kuřat simulujeme ve voliérách přírodního prostředí. Veškerou péči o mláďata necháváme záměrně na samicích,“ uvedla Jonáková. Až mláďata povyrostou, celé hejno se přemístí do speciální terénní aklimatizační voliéry v horách, kde si tetřevi zvykají na přírodu, do níž je pak lesníci na podzim vypustí.

„Tetřevy v terénu průběžně pozorujeme a po několikaletém provozu odchovny je zřejmé, že prospívají a mají šanci přežít. Jsou ale velmi plaší, zranitelní a potřebují les s mnoha druhy dřevin různého věku, ve kterých jsou i bobulové keře. V místech, kde tetřev žije, tomu přizpůsobujeme hospodaření,“ řekl Tomáš Peka, lesní správce z Frýdku-Místku. Podle něj je část území ponecháváno v bezzásahovém režimu a cíleně je také tlumen tlak predátorů, jako jsou liška, kuna nebo divoké prase.

Tetřev hlušec patří mezi kriticky ohrožený druh označovaný jako „deštníkový“, což znamená, že se díky jeho monitorování a úpravě hospodaření daří chránit i další ptáky, jako jsou například jeřábek lesní, datlík tříprstý, puštík bělavý, sýc rousný i jiné druhy. V České republice žijí tetřevi kromě Beskyd také na Šumavě, kde mají LČR odchovnu od osmdesátých let minulého století.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Facebook