Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

-2°

Svátek má

Ve Ždánickém lese se opět necitlivě kácelo, technika rozryla podmáčenou půdu

28. 2. 2024

page.Name
Po několika týdnech, kdy Lesy ČR ve Ždánickém lese na jihu Moravy nekácely, se v lokalitě opět začalo kácelo intenzivně. To současné začalo na přelomu ledna a února, tedy v době, kdy půda byla po vytrvalých deštích výrazně podmáčená. Výsledkem bylo, že těžká lesní technika během prací rozryla rozsáhlé oblasti lesa.

Informace od místních lidí z iniciativy Živý les pro živý region, kteří v uplynulých týdnech sledovali a dokumentovali obnovenou těžbu na různých místech Ždánického lesa, nyní potvrdil průzkum týmu Greenpeace přímo na místě . Ve Ždánickém lese se kácelo i přesto, že loni v prosinci přímo na místě deklarovali ministerstvo životního prostředí Petr Hladík a ministerstvo Marek Výborný záměr zavést ve Ždánickém lese větší ochranu a ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík oznámil, že bude probíhat monitoring cenných papírů a rozhodne se o způsobu jejich ochrany .

Na setkání s oběma ministerstvy letos na jednání 3. ledna na ministerstvu životního prostředí v Praze Šafařík informoval, že na základě schůzky ve Ždánickém lese byla těžba dřeva zastavena a místní lesní porosty budou vyhodnoceny podle metodiky Agentur ochrany přírody a krajiny České republiky. Podle Nikol Krejčov é , koordinátork y kampaně za záchranu starých lesů Nekácejte.cz , nedává smysl na jedné straně připravovat ochranu lesa a ve stejnou chvíli ho masivně kácet. Organizace Greenpeace věřila, že ministerstvo a Lesy ČR kácení Ždánického lesa zastaví alespoň do doby, než bude rozhodnuto o jeho ochraně. Pokud budou Lesy ČR kácet ve Ždánickém lese stále takovým tempem, nezůstane z něj brzy nic, co by se dalo ještě chránit.

Náš průzkum přitom potvrdil, že v lese stále zůstávají i klády stromů pokácených na jaře a na podzim loňského roku, ležící dřevo již nyní tleje. Vyzýváme proto ministerstvo Hladíka a Výborného, ​​​​aby další destrukci Ždánického lesa zastavili a urychleně zavedli na tomto území účinnou ochranu, kterou si místní příroda zaslouží,“ uvedla. Způsob kácení nejen ve Ždánickém lese, ale i nedalekých Chřibech minulý týden kritizovali i vědci a odborníci na biodiverzitu a ekologii lesa z několika institucí a označili ho za necitlivý. I během současného kácení ve Ždánickém lese bylo přitom podle zjištění Greenpeace opět káceny i stromy starší 160 let.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Nekácejte.cz