Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Zajímavý úkaz v přírodní rezervaci Borek u Domašova v Jeseníkách

5. 2. 2024

page.Name
Když necháme přírodě prostor, ukáže nám zajímavé věci. V přírodní rezervaci Borek u Domašova v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky si jeden z místních smrků „rozhodl pořídit potomka“ netradičním způsobem. Z jedné větve začal vytvářet nový strom.

To, že se jedna z větví změní v nový strom, není v přírodě taková vzácnost. Stává se to často u stromů, kde koruna sahá až na zem a větve se jí dotýkají. Po čase může dojít k zakořenění větve a vzniku nového stromu. Takových případů najdeme mnoho na horských loukách v Národní přírodní rezervaci Praděd, kde jsou skupinky stromů vzniklé způsobem, kterému se říká „hřížení“.

Že strom vytvořil nového jedince z větve rostoucích několik metrů nad zemí, který v podstatě nemá možnost zakořenit, až tak časté není. Právě to se stalo v přírodní rezervaci Borek u Domašova. Mohou za to trochu poblázněné rostlinné hormony. Zůstává otázkou, jak se bude toto zajímavé rodinné uskupení vyvíjet dál. Příroda má v této rezervaci prostor pro svou kreativitu a uvidíme po čase, co dokáže.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Jeseníky