Update cookies preferences

Středa

16. října 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Budoucnost zemědělství je v chytrých technologiích, představen byl unikátní projekt

15. 9. 2024

page.Name
Chytrá krajina Amálie u Lán se před nedávnem stala místem setkání zástupců České zemědělské univerzity v Praze a společnosti T-Mobile s ministrem zemědělství Markem Výborným. Záměrem bylo prezentovat unikátní výzkumný projekt, svého druhu laboratoř pod širým nebem zaměřenou na adaptaci krajiny na klimatické změny po roce 2050.

Během pěti let byly v Chytré krajině provedeny úpravy v zájmu zadržování vody v podobě budování retenčních nádrží, rekonstrukcí původních drenáží, výsadby stromořadí a podobně. V celé lokalitě probíhá sběr dat nezbytných pro další výzkum. Podle ministra je Amálie je skvělým příkladem spojení zemědělství s akademickou sférou.

„Byly to pro mě neuvěřitelně inspirativní dvě hodiny. Teď je však třeba přenést tyto poznatky mezi veřejností a starosty, aby bylo možné využít v praxi. Jsem připraven podpořit legislativu, která toto vše usnadní,“ shrnul ministr Výborný své dojmy z návštěvy Chytré krajiny Amálie. Ocenil zejména příležitost seznámit se s nejnovějšími poznatky v oblasti chytrých technologií, které zde naleznete a budou nacházet využití.

Na exkurzi do experimentální krajiny doprovázeli ministra zemědělství hlavní architekti tohoto unikátního projektu České zemědělské univerzity rektor Petr Sklenička, kvestor Jakub Kleindienst a také odborníci a vědci z ČZU. Nesměli zde chybět partneři univerzity v tomto projektu, jimiž je společnost T-Mobile, která zajišťuje pokrytí celé lokality a samozřejmě další „chytré“ technologie, a autoři projektu Agrip ze společnosti JumpTech. Návštěvu Amálie si nenechala ujít ani některé poslance Parlamentu ČR.

Rektor ČZU Petr Sklenička, který v roce 2019 stál u zrodu Chytré krajiny Amálie, nejprve představil principy jejího fungování a nastínil další vývoj. „Na základě získaných dat by univerzita měla do budoucna dát doporučení využitelná jak zemědělci a farmáři, tak i místními samosprávami. Takový shrnující manuál by mohl být nejpozději do pěti let,“ upozornil Petr Sklenička.

Během setkání se mimo jiné diskutovalo o tématech jako inovace v zemědělství a lesnictví, udržitelnost a konkurenceschopnost zemědělské výroby a dotační politika. Došlo i na legislativu pro využití dronů, které pro zemědělce a farmáře znamenají cestu ke zefektivnění mnoha procesů. Jak podotkl ministr Výborný, v současné době připravuje balíček opatření, který od příštího roku prošel schvalovacím procesem, výrazně ulehčil využití sofistikovaných technologií v zemědělství.

Po teoretickém výkladu se o tom, jak by mohlo vypadat zemědělství budoucnosti, mohli všichni přesvědčit přímo v terénu. „Toto je cesta, kterou rozhodně chceme jít,“ dodal na závěr své návštěvy Chytré krajiny Amálie ministr.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: ČZU