Update cookies preferences

Úterý

15. října 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Překlad přírody: Reprezentativní výběr ze všech z cyklů malíře Zdeňka Daňka

15. 9. 2024

Překlad přírody: Reprezentativní výběr ze všech z cyklů malíře Zdeňka Daňka 7 snímků
Ústředním tématem umělcovy práce je krajina, vztah člověka ke krajině a problémy vznikající mezi kulturou a přírodou. A právě to zachycuje aktuální výstava malíře, burianologa a animátora Zdeňka Daňka v Galerii Ludvíka Kuby v Poděbradech.

Jeho práce je postavena na pevných základech malby i kresby a nadále se snaží o její hlubší pochopení. Nehledá styl, pohybuje se v oblasti realistické malby, která disponuje širokou škálou malířských prostředků a průběžným experimentováním hledá nové pohledy na realistické zobrazování. Využívá konceptuální přístupy, například pracuje s okolnostmi vzniku obrazů.

Popisnost realistického obrazu považoval za překážku k vnímání obrazových kvalit. V sérii Rozklad obrazu z roku 2015 jde o oslabení vztahu mezi malbou a zobrazovaným předmětem. Daněk je členem klubu přátel Zdeňka Buriana. Zkoumal a odhalil tajemství provedení jeho kvašové techniky. Použil ji a zbavil popisnosti v cyklu Burianovská abstrakce z roku 2012. Krajinomalba představuje pro autora celoživotní projekt, v němž lze sledovat vývoj jeho malířského výrazu.

Studoval střední Výtvarnou školu Václava Hollara, dále Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze a diplom získal na Akademii výtvarných umění v Praze. Začínal jako figuralista, ale postupně objevoval svůj vztah ke krajině. Již během studia v roce 2000 na sebe upozornil Zvířecími obrazy, které byly malovány jako z pohledu zvěře a vymykaly se tehdejší produkci.

V té době začal své ateliérové ​​komponované obrazy malovat v plenéru. V reakci na zhoršování krajiny v rodné obci Bezděkov založil okrašlovací spolek BEZ. Poté využil možnosti českého objevu fotokatalytického jevu TiO2 a v roce 2008 namaloval sérii Aktivních obrazů s environmentálními tématy barvou, která čistí vzduch.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: archiv GALK