Při pokusech na polní stanici pomáhá od letoška malý robot
12. 9. 2024
Polní robot Naïo OZ pracuje na pokusné stanici od dubna letošního roku. Slouží převážně k plečkování uliček v maloparcelních pokusech, například v odrůdových, kde jsou na jednom poli stovky parcel o velikosti 10 až 20 metrů čtverečních. „Uličky slouží k oddělení sklizňové parcely od tak zvaných předpásů, které slouží pro odběr vzorků a také jako ochrana právě pro sklizňovou parcelu. Řádově je na polní pokusné ročně třeba vytvořit několik desítek kilometrů stanici těchto uliček. Je třeba, aby byly co nejvíce rovné av rámci jednoho pokusu rovnoběžné,“ uvedl Petr Elzner, vedoucí polní pokusné stanice.
Do letošního roku vědci uličky vytvářeli ručně, s pomocí provazu a herbicidu. „Tento způsob je celkem náročný. Jsou potřeba dva lidé, kteří natahují provaz a jeden až dva lidi, kteří dělají postřik. Práce navíc byla náročná na přesnost, sílu, zručnost a zkušenost. Zároveň se postřik musí dělat při vhodných podmínkách – nesmí být rosa, nízká teplota vzduchu a nesmí foukat silnější vítr. Část pozemků také v režimu ekologického způsobu, kde se chemické postřiky nemáme. V těchto pokusech jsme tedy dělali uličky pomocí ručních pleček, což bylo období fyzicky náročné, zejména v období sucha,“ přiblížil Elzner.
Robot všechny tyto činnosti velmi usnadní. „Stačí pomocí přesné ruční GPS zahájit začátek a konec první uličky softwaru během pár minut v počítači pomocí dalších uličky s ní rovnoběžné a vzdálené přesně podle v daném pokusu. Tím vznikne plán, jak se má robot pohybovat, kde má mít zahloubené pracovní nářadí, kde se má otáčet a podobně. Vše se pak automaticky přes internet nahraje do robota a ten může začít pracovat. Samotná příprava zkušenému pracovníkovi zabere maximálně půl hodiny,“ popsal vedoucí pokusné stanice. Nakonec se robot doveze na správné pole, umístí se na začátku první uličky a nechá se samostatně pracovat. Obsluha mezitím může dělat jinou činnost.
Robot pracuje zcela autonomně, s pomocí mobilní aplikace je možné sledovat jeho pohyb a pokud by nastal jakýkoliv problém, přijde na mobilní telefon upozornění. Obsluha tak ví, že je potřeba robota zkontrolovat a případně problém vyřešit. K dalším výhodám robota patří, že mohou vytvářet uličky i za větrného počasí, nebo jezdit i za chladného počasí, kdy už herbicidy neúčinkují. „Kromě uvedeného využití pro tvoření uliček jsme letos roboty využili ik plečkování mezi řádky kukuřice. A určitě máme v plánu i další využití, například rýsování parcely ještě před setím třeba tam, kde se provádí rozdílné hnojení či vytváření parcel v plném porostu, aby robot měl využití, pokud možno v průběhu celého vegetačního období,“ vyjmenoval Elzner.
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: AF MENDELU