Update cookies preferences

Pondělí

24. března 2025

Nyní

11°

Zítra

13°

Svátek má

Dokonalá recyklace, papírna vytvořila sešit z trusu divokých koní

9. 3. 2025

page.Name
K recyklaci se dá využít téměř všechno. Dokazuje to sešit vyrobený z trusu divokých koní z milovické rezervace velkých kopytníků. Nápad na jeho výrobu se zrodil na výjezdu Asociace společenské odpovědnosti do Přírodní rezervace v Milovicích, kterou ve spolupráci s vědci založila ochranářská společnost Česká krajina.

„Poslouchali jsme výklad o tom, jak kopytníci pomáhají přírodě, a pak nás napadlo: Co kdybychom si kousek té divokosti vzali domů? A tak jsme začali sbírat. Bobky,“ popisuje počátek vzniku jedinečného sešitu Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace, která za nápadem stojí. Možná to zní zvláštně, ale hlavní ingrediencí sešitu se stal právě trus těchto majestátních zvířat. „Po plném létě sbírání, sušení, ručního zpracování v papírně a potiskování fotkou koní vznikl sešit s příběhem, který spojuje divokou přírodu a lidskou tvořivost,“ řekla Mádlová.

Když se v roce 2005 začalo řešit vymírání motýlů v České republice, nechtěl toto téma Dalibor Dostál, zakladatel společnosti Česká krajina a člen dozorčí rady Asociace, jen popsat v dalším článku. Začal se více zajímat o příčiny tohoto problému i možná řešení. Právě proto vznikla světově unikátní rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. „Díky zubrům, divokým koním a zpětně šlechtěným praturům počty motýlů v těchto místech vzrostly o stovky procent, a toho nejvzácnějšího, modráska hořcového, dokonce o 1700 procent,“ uvedl Dostál. 

Kopytníci mají v rezervaci nezastupitelnou úlohu – jsou to takzvaní ekosystémoví inženýři. Díky nim je příroda ve stavu neustálé změny, kde si každý organismus najde své místo. Bez velkých kopytníků dochází k zarůstání stepí a otevřené krajiny konkurenčně silnými rostlinami včetně invazivních druhů. Vedlejším, ale o to důležitějším efektem projektu se stala adaptace krajiny na změnu klimatu a zadržování vody v krajině.

Sešit s divokou duší vyrobila ruční papírna Papyrea. Základem jeho vzniku mohl být jen trus divokých koní. Další druhy v rezervaci, jako zubři nebo pratuři, mají dokonalejší trávení av jejich trusu proto nezbývá dostatek potřebné k vytvoření papíru. Nestrávené zbytky travin z milovických savan tvoří typickou hrubou strukturu obálky sešitu. „Kdo si tento seshit, jak mu v Asociaci říkáme, pořídí, neodnáší si jen praktické poznámky, ale také kousek zdravé přírody,“ dodala Mádlová. A co je ještě lepší? Každý prodaný kus pomáhá, příspěvek putuje na podporu České krajiny. Chcete také cirkulární produkt s duší Milovic? Napište na  info@a-csr.cz

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz Foto: Česká krajina, Michal Köpping