Světový den divoké přírody je i oslavou přírodního bohatství Krkonoš
4. 3. 2025

Biodiverzita Krkonoš je mimořádná a zahrnuje vzácné ekosystémy, které jsou domovem jedinečných druhů rostlin a živočichů. Zachování této biologické rozmanitosti je nezbytné nejen pro ekologickou kontrolu, ale i pro budoucnost lidstva. Světový den divoké přírody připomíná, že ochrana přírody je závazkem, který musí dodržovat, aby se nevrátil nevratným ztrátám.
Vždyť Krkonoše jsou domovem pro více než 1200 druhů cévnatých rostlin, z toho čtyři stovky jsou různé měrou ohroženy na svou existenci. Celkový počet krkonošských druhů živočichů zahrnuje nejméně 15 tisíc druhů bezobratlých, přes 320 druhů obratlovců, pět původních druhů ryb, 10 druhů obojživelníků, šest druhů plazů, tři stovky hnízdících nebo protahujících druhů ptáků a také šest desítek druhů savců.
„Krkonoše se svou drsnou horskou krajinou, rozlehlými subarktickými rašeliništi, hlubokými údolími a ledovcovými kary nabízejí nejen úchvatné scenérie, ale i útočiště pro vzácné druhy. Horské pláně, kde zimní podmínky zůstanou zachovány více než půl roku, prostředí podobná tundře, kterou jinde v Česku nenajdeme,“ Robin Böhnisch, ředitel Správy KRNAP. Mezi nejcennější přírodní lokalita patří Sněžka, Úpské rašeliniště, Kotel, Labský důl, Pančavská louka nebo Černohorské rašeliniště. Právě proto jsou tyto lokality klidnými územími KRNAP, kde pro návštěvníky platí základní pravidlo pohybu pouze po značených turistických cestách, aby divoká příroda měla klid a možnost přežít.
Světový den divoké přírody je příležitostí, jak zvýšit povědomí o potřebě ochrany přírodních ekosystémů. Krkonošský národní park vyzývá veřejnost k ohleduplnému přístupu k horskému prostředí a dodržování pravidel ochrany přírody. Každý návštěvník může přispět k zachování tohoto jedinečného území pro budoucí generaci tím, že tato pravidla bude respektovat. Jejich základní přehled najdete například zde: https://www.krnap.cz/navstevnici/info-na-cesty/pravidla-chovani/
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz Ilustrační foto: archiv Správy KRNAP