Update cookies preferences

Pondělí

24. března 2025

Nyní

11°

Zítra

13°

Svátek má

V Českých Budějovicích začíná 20. přednáškový cyklus Akademické půlhodinky

4. 3. 2025

page.Name
Co přinesl archeologický výzkum při stavbě dálnice D3 na Českobudějovicku? Hrozí na Lipně nákaza tasemnicí? Můžeme zastavit nemoc v těle ještě dříve, než vypukne? A jak se v českých vodách šíří invazní bochnatka americká? Tato a další témata přináší dvacátý přednáškový cyklus Akademické půlhodinky, které společně již dvanáctým rokem připravují Biologické centrum Akademie věd ČR a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích.

V celkem sedmi přednáškách představují přírodní odborníci z obou institucí zajímavá témata zi humanitních věd. Jarní cyklus začíná již tuto středu 5. března a přednášky se konají každou středu v 16 hodin v Alšově jihočeské galerii ve Wortnerově domě v ulici U Černé věže 22 v Českých Budějovicích. Vstup je zdarma.

V přednáškách jihočeští odborníci informují o novinkách ze své výzkumné práce, ale také komentují aktuální dění či vysvětlují různé zákonitosti ze svých oborů. Hned v první přednášce tuto středu zavede posluchače profesora Michala Žurovce z Biologického centra AV ČR do fascinujícího světa evoluce hmyzu. Tato nejpočetnější skupina živočichů na Zemi obývá naši planetu už 400 milionů let a od té doby se vyvinula do nesmírné rozmanitosti pěti milionů druhů. Na to se posluchači podívají pořádně zblízka – přednáška dokreslí úchvatné hmyzí makrosnímky z výstavy Hmyzí tváře, která je v současné době k vidění v Jihočeském muzeu.

Akademické půlhodinky se poprvé představily na podzim roku 2013 a od té doby si už našly věrné posluchače z veřejnosti. Odborníci přibližují svá témata tak, aby jim rozuměl každý laik. Jak sám název napovídá, přednášky trvají přibližně 30 minut, po skončení mají možnost klást své dotazy přednášejícímu.

Program 20. cyklu Akademických půlhodinek:

  1. 3. Michal Žurovec: Hmyz zblízka aneb Proč jsme rádi, že jsou malí
  2. 3. Ondřej Doskočil: Mocní a nemocní aneb O právech pacientů v současném zdravotnictví
  3. 3. Klára Řeháková: Hojivá síla vod - jak jezera oživují zničenou těžební krajinu
  4. 3. Vendula Moravcová: Bochnatka americká - nenápadný vetřelec, který mění vody!
  5. 4. Michal Baka: Na stopě nemoci - molekulární detektivka v našem těle
  6. 4. Ondřej Chvojka: Co přinesla dálnice aneb Archeologické výzkumy dálnice D3 na Českobudějovicku
    16.4. Roman Kuchta: Záhadný případ nákazy tasemnicí z Lipna

Anotace přednášekhttps://www.bc.cas.cz/clanky/clanek-detail/7521-akademicke-pulhodinky-20-cyklus/

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz Ilustrační foto