V Krkonoších začali hnízdit sokoli, je třeba dodržovat pravidla
14. 3. 2025

Monitoring sokolů se koná na území Krkonoš od roku 1992. I letos vyrážejí krkonošští zoologové do terénu na své pozorovací těleso a pozorují průběh hnízdění sokolů na hnízdištích. Na české straně Krkonoš pravidelně hnízdí až osm párů tohoto kriticky ohroženého druhu dravce, další dva až tři páry hnízdí na polské straně hor. Sokoli přilétají ze zimovišť do Krkonoš v lednu, obhlížejí svá hnízdiště a připravují se na hnízdění na skalách v ledovcových karech. Od února pak začít hnízdit.
Patří k druhům velmi citlivým na rušení a během hnízdění to platí zvláště, při opakovaném rušení mohou rodiče hnízdo opustit. O to důležitější je dodržovat základní pravidla ochrany přírody v národním parku. V první řadě to znamená se v klidném území parku držet pouze na značených cestách a trasách. Platí to především pro pohyb lyžařů ve volném terénu (skialpinismus, freeride) v ledovcových karech nebo snowkiting na krkonošských hřebenech.
Podobně jako neukáznění sportovců může sokoly vyrušovat i provoz bezpilotních leteckých prostředků dronů. I to je důvod, proč je v národním parku mimo zastavěná a zastavitelná území obcí používáním dronů zakázáno. Případné výjimky dronem vydává Správa KRNAP pro vybrané vědecké účely, a to vždy s termínem a časovým omezením provozu.
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz Ilustrační foto: Správa KRNAP, Facebook Dimos Vuduragkakis