Další postup při řešení trampingu v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj
10. 1. 2025

Tramping je dlouhodobě vnímán ochranou přírody jako jedna z šetrných forem poznávání přírody a krajiny, zejména pokud jde o pobyt v přírodě včetně nocování se snaží zanechat co nejméně pobytových stop. Pokud tramping začíná přerůstat do podoby, která připomíná chataření, dostává se do rozporu s obecně platným zákonem o ochraně přírody a krajiny, lesů, odpadů, stavebních a také s oblastí vlastnických práv.
K výraznému zvýšení návštěvnosti trampských objektů přispělo zveřejnění jejich lokalizace v aplikaci na sociálních sítích a období pandemie covidu. Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR identifikovala více než 120 míst opakovaně či trvale využívaných jako trampské kempy. Ta byla rozdělena do tří kategorií podle závažnosti jejich dopadů na přírodu. V posledních dvou letech bylo 30 nejvíce problematických tábořišť odstraněno. Zlikvidovaná tábořiště jsou kontrolována a jsou likvidovány pokusy o jejich obnovu.
Dlouhodobě je otázka existence trampských osad v CHKO diskutována na sociálních sítích. AOPK ČR je často terčem kritiky těch, kdo chtějí zlikvidovat všechna tábořiště, ale i těch, kteréžto vadí odstranění těch nejproblematičtějších. V závěru roku došlo ke zveřejnění nahrávek, které zaznamenaly výroky jednoho z dobrovolných strážců ochrany přírody. Ten vzápětí na svou funkci rezignoval. Obsah rozhovorů, ale i jejich nezákonné nařízení je nutné odmítnout jako nepřijatelné.
K hledání dalšího postupu s cílem uchovat tradiční tramping v území při dodržování základních pravidel nepoškozování přírody se z podnětu AOPK ČR a MŽP 7. ledna uznalo jednání v penzionu Ráj v Blíževedlech. Zúčastnilo se ho 35 zástupců samospráv, státních, obecních i soukromých vlastníků, myslivců, státní správy v oblasti stavebního řádu, státní správy lesa a předních vědeckých odborníků v oblasti geologie, archeologie, obecné ekologie a neziskových organizací. Jednání se zúčastnil i ministra životního prostředí Petr Hladík, který před tím navštívil v terénu čtyři trampské základy rozmanitého charakteru.
Z podnětu ministra byla vytvořena pracovní odborná skupina složená ze zástupců výše uvedených subjektů. Cílem je navrhnout do půl roku další postup a spolupráci při odstraňování problematických tábořišť, možnost dalšího využívání zbývajících za podmínek platné legislativy. dalším úkolem této meziborové skupiny je identifikace legislativních úskalí současné právní úpravy a věcný návrh možné úpravy.
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz Foto: CHKO Kokořínsko – Máchův kraj