Update cookies preferences

Pondělí

24. března 2025

Nyní

11°

Zítra

13°

Svátek má

Ochrana bolena dravého na Želivce, ryba udržuje kvalitu vody v nádrži

17. 1. 2025

page.Name
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) se snaží vytvořit podmínky pro přirozený výtěr bolena dravého v evropsky významné lokalitě Želivka, která se pyšní nejpočetnějším přirozeně se rozmnožujícím hejnem bolenů v České republice. Tato ryba je v největší vodní nádrži na pitnou vodu v zemi důležitá pro udržování její kvality. Když k přirozenému výtěru v této lokalitě dochází, vypadá to podobně, jako když v severských řekách táhnou lososi.

Monitoring stavu populace bolena dravého probíhá pomocí moderních vědeckých metod na vodárenské nádrže Švihov od roku 2013. Od roku 2017 zde zkoumá Akademie věd ČR (AV ČR). Díky tomu bylo publikováno mnoho studií zaměřených na rozmnožování těchto ryb, vývoj jikera a vývojových stádií. Vědecké poznatky odhalily zhoršující se stav populace bolena dravého v evropské významné lokalitě Želivka (EVL Želivka) a identifikovaly příčiny.

Ze studií vyplývá, že bez odborného zásahu nelze dlouhodobě v dobrém stavu udržovat populaci této ryby v EVL Želivka pouze přirozenou cestou, a proto je nutné využívat umělý výtěr. To však postupně vede ke stárnutí a degradaci genofondu původní populace. Vlivem provozování vodáckého kanálu dochází až ke 100procentní mortalitě vývojových stadií bolena dravého. Ověřil to i monitoring, který si AOPK ČR nechala zpracovat v roce 2023. Potvrdil také nutnost odborného zásahu v této lokalitě. Zjištění podporují i ​​​​další studie AV ČR.

AOPK ČR proto iniciovala jednání s majitelem a provozovatelem vodního kanálu (SK Žižkov), představitelem AVTS (Asociace vodní turistiky a sportu) a se zástupci AV ČR, Krajského úřadu Vysočina a Povodí Vltavy. Zástupci dotčených organizací byli seznámeni se situacemi, s podkladovými materiály monitorování a diskutovalo se o možných náhradách v době nečinnosti vodního kanálu. Ta byla navržena v souladu s obdobím tření bolena dravého v EVL Želivka od 20. března do 31. května s ohledem na následný vývoj jiker. Zástupci vodáků konstatovali, že omezení provozu vodáckého kanálu by se týkalo deseti závodních a tréninkových dní. 

Krajský úřad Kraje Vysočina zahájil řízení o omezení provozu vodního kanálu a vyžádal si od AOPK ČR odpověď na několik otázek a zpracování odborného stanoviska. Agentura bude za tímto účelem ve spolupráci s AV ČR provádět další průzkum a počítá se s dokončením stanoviska v srpnu tohoto roku. Poté krajský úřad na základě svých správních úvah rozhodne. S ohledem na zachování předmětu EVL je také nutné vyžadovat zásadní managementová opatření v lokalitě, která by vedla k lepší ochraně boleních jiker před předním tlakem jiných kaprovitých ryb. Úspěšnost přirozeného výtěru by se mohla zásadně zvýšit. 

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz Foto: Archiv AOPK ČR, Facebook Michal Hanuš