V Krušných horách začala šetrná přeměna porostů související s klimatickou změnou
20. 1. 2025

Porosty v sedmi revírech, maximální objem zpracovaných listnáčů nepřesahujících 3342 metrů krychlových i těžební lhůty vymezenou od 1. září do 15. března stanovily zmíněné úřady. V současných, převážně stejnověkých a druhově chudých lesích od Jirkova po Libouchci na Litvínovsku a Telnicku se tedy začaly šetrně zpracovávat jednotlivé stromy. „Č e kali jsme, až půda zamrzla, aby se nepoškodila,“ řekl Václav Ba, oblastní ředitel LČR pro severní Čechy, s tím , že se les prosvětlí a u podoby přirozeně obnovené dřeviny, napodobují, které by ale trvaly pouze přírodní procesy déle .
Při postupech označovaných v odborné lesnické terminologii jako přestavba porostu nevzniknou holé plochy a porosty nebudou výrazně proředěné, protože je v nich velká zásoba dříví. Přednost mají před harvestory jemnější technologie, tedy těžaři av lesích bude k vidění třeba také speciální lesní kolový traktor vhodný do svahů nebo trakční naviják. Dojde i na ekologická opatření.
„Na místě zůstane ležet řada kmenů, pařezů, kořenů a větví, které časem zetlí. Samovolně se rozpadne i bezmála devět set označených objemných biotopových stromů, které se stanou útočištěm hub a různých druhů vázaných na mrtvé dřevo. Dotčeny také nebudou cenné staré porosty nad 140 let věku. Podporuje se tím biologická rozmanitost celé oblasti,“ dodal oblastní ředitel.
Zásahy na mnoha místech souvisejí také s bezpečností, a to zejména u silnic, turistických stezek a na okrajích lesů sousedících s intravilánem obcí. Stromy tam ohrožují návštěvníky, obyvatele i jejich majetek. Místa těžby vždy lesníci vyznačují páskami a na přístupové cesty umísťují informační tabule. S odvozem dříví počítají do konce dubna.
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: LČR