Update cookies preferences

Pondělí

24. března 2025

Nyní

11°

Zítra

13°

Svátek má

Vlci se vyskytli na pomezí Jihomoravského a Olomouckého kraje

23. 1. 2025

page.Name
Jižní Morava byla donedávna poslední oblastí v České republice, kde se vlci objevovali pouze zřídka a doposud zde až na jedinou výjimku nezpůsobili žádné škody chovatelům. Již delší dobu má Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) zprávy o jejich výskytu ve vojenském výcvikovém prostoru Březina na Vyškovsku. Od loňského podzimu přibylo několik doložených pozorování z volné krajiny v okolí Vysočan a Žďárné, ale nejnověji i z výběžku Olomouckého kraje u Protivanova a Nivy.

„Nepotvrzená hlášení o výskytu vlků se k nám dostávají již delší dobu, dosud ale chyběly jednoznačné důkazy. Ty se ale nyní podařilo získat díky průzkumu za pomocí fotopastí, které postupně zachytily pohyb jednotlivých zvířat a nejnověji i dvojici vlků. Vlka pobíhajícího přes pole a silnici se podařilo zdokumentovat také díky veřejnosti,“ uvádí Antonín Krása z AOPK ČR. 

Vlci v posledním desetiletí postupně osidlují celou Českou republiku. Oblast na pomezí Jihomoravského a Olomouckého kraje byla delší dobu návštěvu, ale nyní je zřejmé, že se vlci objevují už i zde. Doposud tímto územím spíše jen procházeli, ale opakované pozorování z posledních týdnů ukazují, že s možným výskytem vlků je třeba počítat i zde. Přes rozsáhlé těžby v lesích v minulých letech zde mají dostatek úkrytů a potravy v podobě spárkaté zvěře. Snahou AOPK ČR nyní bude monitoringem potvrzen opakovaný výskyt vlků v oblasti, aby to mohlo být zohledněno pro aktualizaci vrstvy „opakovaný výskyt vlka obecného“.

Chovatelé v takto vymezené oblasti mají možnost čerpat dotace na zabezpečení stád z OPŽP, a pokud přijmou účinná opatření na ochranu pasených zvířat, mají nárok na újmu za ztížení pastvy v důsledku výskytu vlka. Ta představuje částečnou kompenzaci zvýšených nákladů na jinou organizaci pastvy, tedy například plat pro pastevce, údržbu účinných preventivních opatření, náročnější manipulaci se stádem či péči o pastevecké psy. Náhrada škody za vlkem zabitá či zraněná hospodářská zvířata je chovatelům vyplácena celoplošně.

Vlk se člověku obvykle vyhýbá a zaregistruje ho díky výbornému čichu i sluchu daleko dřív, než člověk jeho. Více než 90 procent potravy vlků tvoří hojná a místy přemnožená zvěř, přesto ale může dojít k útoku na nedostatečně zabezpečená hospodářská zvířata, protože pro vlky představují jednoduše potravu. Je proto klíčové, aby chovatelé svá stáda dobře zajišťovali.

„Uvítáme další informace od odborné i laické veřejnosti. Velmi užitečné mohou být především fotografie nebo snímky z fotopastí, případně videa natočená při pohybu v přírodě. Takové informace chceme cíleně prověřovat informace o výskytu vlků a jednat s farmáři o včasném zabezpečení stáda. Víme, že přítomnost vlků pro chovatele znamená komplikace,“ sdělil Dominik Franc z AOPK ČR.

Více informací o vlcích včetně návodů na zabezpečení hospodářských zvířat a informace o dotačních programech, řešících újmy za ztížené hospodaření a prevenci škod lze najít na webových stránkách www.navratvlku.cz 

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz Foto: archiv   AOPK ČR, Staffan Widstrand