Jizerskohorské bučiny, první česká přírodní lokalita na seznamu UNESCO
22. 2. 2025

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny protíná několika turistických stezek, lze se tedy seznámit s vlastními očima. Hladká šedá kůra, mocné kořeny plazící se mezi kameny a šumění tenkých lístečků, které jsou proti polednímu slunci téměř průsvitné. Na severovýchodních svazích Jizerských hor na návštěvníky dýchne opravdový duch lesa. Nacházíte se zde domov vzácných druhů rostlin, živočichů, tajemných skalních útvarů a prastarých buků, které si pamatují dávné příběhy.
Území o rozloze více než 2700 hektarů zahrnuje jádrové oblasti bezzásahového režimu, které jsou už půl století ponechány samovolnému vývoji i pásmu, kde se hospodaří s ohledem na přírodu. Tento přístup umožňuje průběh přirozených procesů a zachování výjimečných lesních porostů, jaké v české krajině téměř není možné. Na první pohled zaujme hustá přikrývka staletých bukových korun, pod nimiž leží svět tlejícího dřeva, hub, mechů a kapradin.
Skalní útvary a strmé svahy člení rokle s potoky, peřejemi a vodopády vytvářejícími téměř velehorské scenérie. Hradby této přírodní pevnosti nabízejí úchvatné výhledy a zároveň poskytují domov mnoha zvířatům. Napilno tu má „doktor stromů“ datl černý, zpívající rehci a lejsci, mlok skvrnitý, vzácný roháček bukový i ohrožení střevlíci. Obtížně schůdný terén zároveň od pradávna bránil intenzivní těžbě a větší přítomnosti lidí. Novodobá ochrana včetně vyhlášení národní přírodní rezervace, před třemi lety vyhověla přání šumících buků a Jizerskohorské bučiny se staly první českou přírodní památkou zapsanou na seznam světového dědictví UNESCO.
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz Foto: NPR Jizerskohorské bučiny