Nádrž arcivévodkyně Sofie, největší zásobárna pitné vody na Příbramsku
3. 2. 2025

Na tomto místě se začalo stavět, šlo o ruční práci, kdy materiál hráze upravovaly a dusaly skupiny žen příbramských horníků. Pro sjednocení rytmu prací hrál dusajícím flašinetář nebo i hornická kapela. Důmyslným systémem otevřených kanálů nazývaných Struhy byla voda z Lázské a Pilské nádrže gravitačně odváděna až na Březové Hory.
Původně byla nádrž pojmenována po arcivévodkyni Sofii – Sophien Teich. Již v roce 1854 však došlo k nešťastnému haváriím, kdy se 20 metrů vysoká hráz založená na nestabilním podloží protrhla po dlouhotrvajících deštích. Přívalová vlna způsobila rozsáhlé škody v obci Bohutín a vyžádala si dva lidské životy. Snad i proto se místo jména spojeného s arcivévodkyní začalo postupem času používat název Pilská nádrž.
Hráz byla v průběhu dalších let znovu rekonstruována, aby se předešlo dalšímu haváriím. V současnosti je Pilská nádrž největší zásobárnou pitné vody pro příbramskou aglomeraci. Proto je k ní i omezený přístup. Drží přibližně 1,6 milionu metrů krychlových vod, tedy jako Lázská nádrž a Octárna dohromady. Okolí nádrže od samého vzniku rádi navštěvují turisté a výletníci. Výhled na hladinu dává nedávno zřízené piknikové a vyhlídkové místo poblíž hráze.
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz Foto: CHKO Brdy