Potvrzeno: Kácení ve vzácných bučinách u Litvínova bylo ilegální
3. 2. 2025

To bylo v rozporu se zákonem vyplývá z rozhodnutí Ministerstva životního prostředí , které poskytlo prohlášení této organizace. LČR v prosinci 2021 vykácely u Litvínova zhruba 400 stromů v lesních porostech v evropské významné lokalitě bez povolení . Šlo o lesy staré 250 let, které byly v roce 2017 zařazeny do návrhu přírodní památky Pekelské údolí, vyhlášené několik měsíců po proběhlém kácení. Z rozhodnutí ministerstva o přestupku navíc vyplývá, že LČR prokazatelně předem věděly o tom, že bez souhlasu krajského úřadu nemohou provést, a přesto ji provedly.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) dala státnímu podniku za toto kácení a za další přestupky v Jeseníkách již dříve pokutu ve výši 300 tisíc korun, ministerstvo jí však vrátilo rozhodnutí k přepracování . Nyní ministerstvo trest pro LČR od ČIŽP potvrdilo, ale nižší než původně - ČIŽP ve svém rozhodnutí dala LČR pokutu 100 tisíc korun. Organizace Greenpeace se snažila řízení o přestupku LČR účastnit. Česká inspekce životního prostředí a ministerstvo tomu však svými rozhodnutími zabránit. Podle nedávného rozsudku Nejvyššího soudu byl postup ministerstva v této otázce nezákonný a ministerstvo bude muset rozhodnout znovu.
Jak uvedl Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, organizace od počátku kritizuje LČR za to, že zrušil zákon, což nyní konečně ministerstvo potvrdilo, ale až po několika letech přichází trest. „Pokuta je ale směšně nízká i vzhledem k tomu, že je to jeden trest hned za několik provinění při správě vzácných lesů v Krušných horách av Jeseníkách. Doufám, že i tak se Lesy ČR poučily a již nikdy bez povolení kácet nebudou. Vyzýváme Lesy ČR, aby respektovaly státní ochranu přírody a naopak přestaly odvolávat proti omezení kácení v Krušných horách,” řekl.
LČR na podzim oznámily, že v evropské významné lokalitě Východní Krušnohoří plánují zřídit 1250 hektarů bezzásahových zón . Tvrdí však, že bezzásahové budou postupně vyhlašovány v příštích zónách 20 let a do jejich vyhlášení v nich chce stále kácet. Není také zatím jasné, kde by měly být bezzásahové zóny. LČR nyní navíc v oblasti využívá o kácení zhruba 15 000 stromů ještě před vyhlášením CHKO Krušné hory. Ústecký kraj přitom již dvakrát LČR zakázal další kácení v porostech starších 120 let, firma se však proti tomu odvolala .
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz Ilustrační foto: Facebook Greenpeace, Unsplash