Update cookies preferences

Středa

8. ledna 2025

Nyní

-1°

Zítra

Svátek má

Příroda Bílých Karpat pod jednou střechou, ve Veselí otevřeli Dům přírody

16. 3. 2024

page.Name
Moderní návštěvnické středisko je umístěno v historické části Veselí nad Moravou, které je vstupní branou do jižní části Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Dům přírody Bílých Karpat slavnostně otevřel ministr životního prostředí Petr Hladík společně s hejtmanem Jihomoravského kraje Janem Grolichem.

Je součástí programu Dům přírody, který ve spolupráci s partnery realizuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Investorem a provozovatelem Domu přírody Bílých Karpat je místní organizace Českého svazu ochránců přírody (ČSOP). Při uvedení Domu přírody do provozu se ministr Hladík nechal slyšet, že má přírodu jižní Moravy rád a vždycky se do ní rád vrací.

„O to víc vítám, že tady vznikl Dům přírody, který díky svým vzdělávacím aktivitám pomůže nejen více poznat oblast Bílých Karpat, ale hlavně ukáže, jak ji chránit. Děti, studenti dospělí tu najdou velkou škálu aktivit i hravou expozici, která je provede místní říší zvířat, lesa a luk. Je to další skvělá příležitost, jak pěstovat vztah k přírodě a radost z péče o ni. Proto mě těší, že jsme toto moderní návštěvnické centrum mohli jako ministerstvo životního prostředí podporovat dotaci téměř 72 milionů korun,“ řekl. 

Návštěvnické středisko vzniklo na místě střediska ekologické výchovy, které poskytovalo informace a osvětu o přírodě Bílých Karpat téměř třicet let. Podle Jitky Říhové z ČSOP se dlouho uvažovalo o tom, kdo by v Domě přírody měl expozicí provázet. Nakonec bylo rozhodnuto o obyvatelce bělokarpatských lesů a luk, užovce stromové.  

„Celá expozice totiž sází na hravost a interaktivitu. Největší prostor samozřejmě věnujeme jedinečným bělokarpatským loukám. Dům přírody není však jen expozice, budou zde kroužky pro děti, dospělí se mohou těšit na tematické přednášky, exkurze i další akce. Budování domu přírody nebylo jednoduché, proto jsme velmi vděčni za pomoc Jihomoravského kraje a města Veselí nad Moravou,“ vysvětlila Říhová. 

Letos se na jižní Moravě otevřou tři Domy přírody. Kromě Bílých Karpat ještě na Pálavě a v Hodonínské Dúbravě. „Budou to místa, kde budou moci návštěvníci více poznat jedinečnost těchto částí Moravy. Proto jsme všechny finančně podpořili, jen na veselský Dům přírody kraj poskytl více než 10 milionů korun,“ uvedl hejtman Grolich.

Náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí Lukáš Dubec upozornil, že podpora konceptu Domů přírody je pro kraj velmi důležitá, jak pro osvětu a rozvoj turismu, tak kvůli zapojení veřejnosti a především mladé generace do ochrany krásné přírody jižní Moravy. „Zkrátka, máme se čím chlubit, ale tím pádem i co chránit,“ prohlásil náměstek. Program Domu přírody by koncipován podle modelu, který funguje i jinde ve světě. Domy přírody orientují návštěvníky v území, poskytují jim základní informace a zázemí.

„Chceme představit území nejrozmanitějšího charakteru, aby bylo vidět, jak je naše příroda a krajina různorodá. Rádi, aby si lidé odnášeli, co dělat proto, aby taková zůstala iv budoucnosti,“ sdělil František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Dům přírody Bílých Karpat tvoří dvě propojené budovy. Původní historická budova na Bartolomějském náměstí byla kompletně zrekonstruována. Druhá je novostavbou v pasivním stylu. I zde je umístěna část expozice, a to ve dvou patrech. Vznikl tady atelier pro praktickou činnost nejen s dětmi, ale i pro různé dílny a kurzy.
 
První část expozice seznamuje návštěvníky s celým karpatským horským obloukem, na krátkých záběrech z dronu jsou nejzajímavější místy Bílých Karpat. Druhá se věnuje lesu, představeni jsou i jeho typičtí obyvatelé, například jasoň dymnivkový, modranka karpatská, tesařík alpský, zdůrazněn je význam mrtvého dřeva. Největší prostor zaujímá část o loukách, biodiverzitě zdejších travních porostů ao tom, jak o ně pečovat.

Odvíjí se tu osm příběhů, které se na loukách během roku odehrávají, od přezimování rostlin a živočichů až po klíčení orchidejí, vývoj modráska či vznik čarodějných kruhů. Poslechnout si lze i zvuky, které vydává chřástal, kobylka nebo cvrček. Návštěvníci si mohou pod lupou prohlédnout semínka nejběžnějších lučních bylin. V nové budově je představena propojenost Nadzemí a Podzemí. Návštěvníci tu mohou sledovat různé filmy s tematikou půdy i přírody Bílých Karpat, čeká je i interaktivní hra.

Na panelu Tipy na výlety je k dispozici 20 výletů včetně popisu tras a výčtu přírodovědných a kulturních zajímavostí. Venkovní prostory lákají na model řeky Moravy s meandry, který ukazuje, jak zadržet vodu v krajině. Je tu přírodní zahrada s hmyzím hotelem, mrtvým dřevem, kompostem, bylinkovým záhonem, ukázkou druhově bohaté louky, vzácnými plevely, v zástinu i druhy světlých lesů. 

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Jitka Říhová